Ponad 5000 maseczek uszyli już harcerze i harcerki w naszym województwie, aby wesprzeć szpitale i inne placówki, które potrzebują takiego wsparcia. Bartoszyce, Braniewo, Działdowo, Ełk, Iława, Mrągowo, Olecko, Ostróda, Pisz, Olsztyn i Węgorzewo to tylko niektóre miejscowości, w których harcerze włączyli się w akcję szycia maseczek.
Harcerze zwracają uwagę na to, aby odpowiadać na realne potrzeby swoich środowisk. Zanim podejmą służbę, dokładnie rozpoznają sytuację. Po uprzednim kontakcie z odpowiednimi władzami i organizacjami, członkowie ZHP włączają się w akcję szycia maseczek. Dotychczas pełniona służba odbywała się na innych płaszczyznach - robienie zakupów, przygotowywanie paczek żywnościowych, oddawanie krwi, pomoc psychologiczna, ale z uwagi na zgłaszane przez szpitale i znajomych medyków zapotrzebowanie poszerzyli zakres pomocy.
Do wykonania maseczki trzeba użyć odpowiedniego materiału np. bawełny (lub innego ustalonego ze szpitalem, czy placówką, dla której maseczki będą przeznaczone), igły i nitki oraz elastycznych gumek lub tasiemek. W Internecie znajduje się wiele prostych instrukcji, jak je uszyć. Trzeba jednak pamiętać, że maseczki, które wykonujemy w domu będą bez atestów, dlatego ich wykorzystanie przez personel medyczny, czy pacjentów zakaźnych może być ograniczone lub czasami nawet niemożliwe. Ale i takie maseczki mogą znaleźć swoje zastosowanie w placówkach ochrony zdrowia.
Przy tej akcji wspaniale widać jak wiele jest osób, które chcą pomóc. Ogłoszenie o tym, ze potrzeba materiału? Mija chwila i już kontaktują się kolejne osoby i firmy, które chcą pomóc. Brakło tasiemek - trzy telefony i kolejne metry tasiemek znalezione. Wspólnie z harcerzami szyją również ich rodzice, ale także zaprzyjaźnione kluby seniora, fundacje, przedszkola i szkoły, kluby osiedlowe i wiele innych firm i placówek.
Uszyte ponad 5000 maseczek zostało już przekazane do szpitali miejskich i powiatowych, do lokalnych ośrodków zdrowia, trafiły też do rąk służb mundurowych - policji, straży pożarnej oraz wojska. A tak naprawdę akcja dopiero wystartowała. W planach jest uszycie ponad 20 000. Ciągle napływają chętni do wspólnego szycia, również spoza ZHP. Przybywa też firm i placówek, które przekazują niezbędne materiały i komponenty.
Związek Harcerstwa Polskiego jest ogólnopolskim, patriotycznym stowarzyszeniem, które od 1918 roku wspiera wychowywanie kolejnych pokoleń młodych Polaków. ZHP dba o ich wszechstronny rozwój, rozwija ich i wychowuje na prawych, aktywnych i odpowiedzialnych obywateli w duchu wartości zawartych w Prawie Harcerskim. Każdego dnia ponad 12 000 instruktorów - wolontariuszy pełni służbę. Pracuje, aby ZHP stawało się coraz prężniej działającą organizacją, która zmienia otaczający nas świat. Ponad 110 000 dzieci i młodzieży zrzeszonych w ZHP rozwija swoje umiejętności i zdobywa nową wiedzę, aby móc czerpać z nich w dorosłym życiu.
Z D J Ę C I A