Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
07:19 18 października 2024 Imieniny: Bogumiły, Juliana
YouTube
Facebook

szukaj

Newsroom24 Sztuka teatralna
d. | 2020-03-30 14:50 | Rozmiar tekstu: A A A

Olsztyński Teatr Lalek przenosi spektakle do Internetu

Olsztyn24

Mimo zamknięcia instytucji kultury Olsztyński Teatr Lalek otwiera działania w sieci. W kwietniu spektakle teatru będzie można obejrzeć na jego kanale YouTube (www.youtube.com/user/teatrlalekolsztyn).

Spektakle dla dzieci będzie można oglądać w kwietniowe weekendy - od godziny 10.00 w sobotę do godziny 20.00 w niedzielę. Natomiast spektakle dla dorosłych i młodzieży udostępniane będą od godziny 17.00 w soboty do godziny 23.00 w niedziele.

Spektakle, które zostaną udostępnione:

» Bajki pana Perrault (Hanna Januszewska)
miejsce premiery: Olsztyński Teatr Lalek, Olsztyn
data premiery: 1 grudnia 1996
reżyseria: Wojciech Wieczorkiewicz
scenografia: Leokadia Serafinowicz
muzyka: Jerzy Wasowski
przygotowanie wokalne: Włodzimierz Jarmołowicz
Opis: Zbiór najpiękniejszych bajek Charlesa Perraulta, tutaj posłuchamy historii dobrze znanych bohaterek! Ulubione i klasyczne bajki: Czerwony Kapturek i Śpiąca Królewna w lalkowej wersji Olsztyńskiego Teatru Lalek.
R E K L A M A
» Smok Kuba (Mariusz Kozubek)
miejsce premiery: Olsztyński Teatr Lalek, Olsztyn
data premiery: 15 listopada 2003
reżyseria: Chojnacki Lech
scenografia: Panas Dariusz
muzyka: Dzierma Krzysztof
Opis: Bohaterem tej sympatycznej bajeczki jest smok wyjątkowy, niepodobny do tysięcy innych smoków mieszkających w tysiącach innych bajek świata. Jak wiadomo, każdy szanujący się smok powinien porywać bezbronne królewny, pożerać dzielnych rycerzy, straszyć ludzi, zionąć ogniem i podpalać wszystko dookoła. Tymczasem smok Kuba przyjaźni się ze zwierzętami, śpiewa piosenki, wysyła życzenia na latawcach i ani myśli być krwiożerczym potworem, którym straszy się dzieci. Z tak dziwnym przypadkiem nie mogą się pogodzić ani rodzice Kuby, ani piękne królewny zadziwione, że nikt ich nie chce porwać ani pożreć. W końcu jednak w królestwie wybucha wojna i każdy liczy na to, że smok Kuba nareszcie pokaże swoją prawdziwą naturę... Spektakl zrealizowany jest w konwencji żywoplanowo-lalkowej z użyciem masek. Urzeka piękną, wysmakowaną kolorystycznie oprawą plastyczną i budującą ciepłą, pogodną atmosferę - muzyką.

Spektakl dla młodszych dzieci

» Pinokio (Zbigniew Głowacki na motywach bajki Carlo Collodiego)
miejsce premiery: Olsztyński Teatr Lalek, Olsztyn
data premiery: 2 czerwca 2001
reżyseria: Zbigniew Głowacki
scenografia i rzeźby: Pavel Hubička
muzyka: Krzysztof Dzierma
przygotowanie wokalne: Włodzimierz Jarmołowicz
Opis: Ubogi Dżepetto z kawałka drewna wystrugał zabawną figurkę z długim nosem, nazwał ją Pinokio i wkrótce pokochał jak własnego syna. Pajac nie miał jednak serca, więc nie potrafił odwdzięczyć się staruszkowi za jego dobroć, stale przysparzając mu zmartwień i kłopotów. Na kanwie klasycznej fabuły, zachowując główne jej wątki, Zbigniew Głowacki napisał sztukę odwołującą się do wyobraźni dzisiejszego widza. Bohaterowie bajki mówią językiem współczesnym, używając zwrotów i pojęć obecnych w szkole, w sklepie czy na ulicy. Dzięki temu dialog jest nośny, dynamiczny, a bajkowe postaci bliższe są młodym widzom. Autor nie zapomina przy tym o podstawowym przesłaniu zamkniętym - jak u Collodiego - w słowach: „Kiedy niegrzeczne dzieci stają się dobrymi, otrzymują wielką moc działającą tak, że nie tylko one same, ale nawet wnętrza ich domów przybierają nowy, uśmiechnięty wygląd”. W przedstawieniu wykorzystano różne formy inscenizacji: grę w żywym planie, w masce, elementy komedii dell’arte oraz różne rodzaje lalek, od pacynki do marionetki.

» Wszyscy kochamy Barbie (Jerzy Niemczuk)
miejsce premiery: Olsztyński Teatr Lalek, Olsztyn
data premiery: 9 listopada 1996
reżyseria: Krzysztof Rościszewski
scenografia: Alicja Chodyniecka-Kuberska
inscenizacja: Krzysztof Rościszewski
Opis: Czy uroda jest najważniejsza? Czym są marzenia? Jak je realizować? Klasyczne przesłanie, że dobro płynie z serca, a złośliwość i naśmiewanie się z niedoskonałości będą ukarane. Jak w bajkach bywa - dobro razem z miłością dają zrozumienie i happy end.

» Kartoteka (Tadeusz Różewicz)
miejsce premiery: Olsztyński Teatr Lalek, Olsztyn
data premiery: 22 września 2001
reżyseria: Krzysztof Rościszewski
układ tekstu i inscenizacja: Krzysztof Rościszewski
Maski: Jadwiga Mydlarska-Kowal
scenografia i kostiumy: Iza Toroniewicz
muzyka: Jerzy Satanowski
konsultacja: Bohdan Głuszczak
Opis: Napisana w 1960 r. „Kartoteka” uznawana jest za jeden z najważniejszych polskich dramatów powojennych. Podobnie jak większość sztuk Różewicza, posiada kompozycję otwartą, pozbawioną klasycznej akcji fabularnej i ciągłości czasowej, sceneria jest umowna, a bohater to człowiek anonimowy, o wielu twarzach, uniwersalny. Poeta - główna postać sztuki nie może wyzwolić się ze wspomnień. Dręczą go lęki, koszmary i obsesje związane z różnymi epizodami życia. Zgodnie z poetyką snu - pokój i łóżko, w którym leży dokonując rozrachunków z życiem, stają się we wspomnieniach ulicą, kawiarnią, szkołą, domem. Wyłania się z tego biografia pokolenia boleśnie doświadczonego przeżyciami wojny, a także czasów PRL-u. Spektakl zrealizowany jest w żywym planie z wykorzystaniem sugestywnych masek autorstwa Jadwigi Mydlarskiej-Kowal.

Przedstawienie na scenie dla dorosłych

» Historyja o chwalebnym Zmartwychwstaniu Pańskim (Mikołaj z Wilkowiecka)
miejsce premiery: Olsztyński Teatr Lalek, Olsztyn
data premiery: 11 maja 1997
Premiera w Katedrze p.w. św. Jakuba w ramach Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej.
Reżyseria i inscenizacja: Krzysztof Rościszewski
Scenografia: Jerzy Rudzki
przygotowanie wokalne: Włodzimierz Jarmołowicz
Opis: „Historyja o chwalebnym Zmartwychwstaniu Pańskim” to wielkanocne misterium wydane w Krakowie około roku 1580-1582, podpisane nazwiskiem Mikołaja z Wilkowiecka. Ten swoisty scenariusz funkcjonował aż do drugiej połowy XIX wieku, wystawiany często lokalnie, we wsiach. Pierwszą sceniczną inscenizację stworzył w roku 1961 Kazimierz Dejmek korzystając z oryginalnego, dawnego tekstu.

» Wariat i zakonnica (Stanisław Ignacy Witkiewicz)
miejsce premiery: Olsztyński Teatr Lalek, Olsztyn | Scena dla dorosłych
data premiery: 27 kwietnia 2002
reżyseria i inscenizacja: Krzysztof Rościszewski
scenografia: Ewa Strebejko
ruch sceniczny: Juliusz Stańda
Opis: Autor: Tadeusz Szyłłejko | Źródło: Gazeta Wyborcza - Olsztyn nr 100 | Data 29 kwietnia 2002/

Witkacy u Rościszewskiego

W sobotę aktorzy Olsztyńskiego Teatru Lalek zagrali przedstawienie bynajmniej nie lalkowe.

Witkacowską groteskę „Wariat i zakonnica” wyreżyserował dyrektor Krzysztof Rościszewski w żywym planie scenicznym. Spektakl aż musuje przepysznym, inteligentnym dowcipem, o jaki coraz trudniej w naszej telewizyjno-maglowej codzienności. A aktorzy, do niedawna mało widoczni za swymi lalkowymi bohaterami, tutaj występują w pełnym blasku scenicznych reflektorów, udowadniając to, o czym często w teatrze lalek się zapomina: że również są aktorami, i to dobrymi.

I tak oto, zwiastowany już wcześniej przez zagraną w maskach „Kartotekę” Różewicza, również w inscenizacji Rościszewskiego, narodził się nam w Olsztynie drugi zawodowy teatr dramatyczny. Poważna konkurencja dla Teatru im. Jaracza, znakomita alternatywa dla wymagających widzów.

*Licencje wydane przez Stowarzyszenie Autorów ZAiKS.*

Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.