Minister zdrowia Łukasz Szumowski (fot. arch. KPRM)
Minister zdrowia Łukasz Szumowski podczas konferencji prasowej, która obyła się dzisiaj (20.03) po godzinie 18. w Warszawie z udziałem m.in. premiera Mateusza Morawieckiego, ogłosił stan epidemii na terenie kraju. Wprowadza to kolejne możliwości walki z koronawirusem, ale też ograniczenia dla obywateli. Ogłoszono również między innymi, że górna granica kary za złamanie orzeczonej kwarantanny przez osobę jej poddaną wzrasta do 30 tysięcy złotych (do tej pory było to 5 tysięcy złotych).
-
Dzisiaj mamy w Polsce ponad 400 osób zarażonych koronawirusem, 900 osób jest hospitalizowanych. To zmusza mnie do wprowadzenia stanu epidemii w Polsce - tymi słowami wyjaśnił swą decyzję minister Szumowski.
Co oznacza ten fakt? Jaka jest różnica między stanem epidemii a obowiązującym do tej pory stanem zagrożenia epidemicznego?
Praktyczną różnicą jest możliwość ogłoszenia na danym terenie strefy zero - obszaru bezpośrednio wokół ogniska wirusa, podlegającego ścisłym ograniczeniom i kontroli. Mogą to być miasta lub regiony. Możliwe konsekwencje stanu epidemii to zamknięcie miast, zakaz wyjazdu lub wjazdu. Dla województwa stan epidemii ogłasza wojewoda, dla większego obszaru minister zdrowia.
Mogą zarządzić:» ograniczenie określonego sposobu przemieszczania się
» ograniczenie lub zakaz obrotu i używania określonych przedmiotów czy produktów spożywczych
» ograniczenie funkcjonowania określonych instytucji lub zakładów pracy
» zakaz organizowania widowisk i innych zgromadzeń
» obowiązkowe zabiegi sanitarne i obowiązek przeprowadzenia szczepień
» nakaz udostępnienia lokali, terenów i dostarczenia środków transportu do działań przeciw epidemii.
Podczas konferencji ogłoszono również przedłużenie okresu zamknięcia szkół do Wielkanocy oraz od 25 marca obowiązek realizacji podstawy programowej dla uczniów i nauczycieli.