Harcerki i harcerze z Olsztyna, Bartoszyc, Nidzicy i wielu innych miejscowości wspierają głównie seniorów: robią zakupy, aby osoby w podeszłym wieku nie musiały wychodzić z domu. W Ostródzie i Olsztynie harcerze szyją maseczki dla szpitali zakaźnych. A to tylko niektóre z przykładów służby, którą pełnią pełnoletni członkowie Chorągwi Warmińsko-Mazurskiej Związku Harcerstwa Polskiego.
„Harcerz jest pożyteczny i niesie chętną pomoc bliźnim” - każda harcerka i każdy harcerz zna ten punkt Prawa Harcerskiego. Widząc potrzebę, harcerki i harcerze chcą na nią czym prędzej odpowiedzieć. Tak również stało się w przypadku pandemii koronawirusa - pełnoletni członkowie Związku Harcerstwa Polskiego ruszyli do służby, aby pomóc tym, którzy tej pomocy potrzebują.
Harcerstwo to ruch, który uczy odpowiedzialności za siebie i innych. To właśnie dlatego harcerkom i harcerzom tak łatwo przychodzi niesienie bezinteresownej pomocy. Od kilku dni w całym kraju pełnoletni członkowie Związku Harcerstwa Polskiego pomagają, jak tylko mogą w tym trudnym czasie.
Jednym z pól służby, którego podejmują się pełnoletni członkowie ZHP, jest pomoc osobom starszym, które często potrzebują wsparcia, chociażby w zrobieniu zakupów czy wykupieniu leków w aptece. W takiej pomocy najważniejsze jest oczywiście bezpieczeństwo - przede wszystkim seniorów.
W tym celu uruchomiony został również specjalny numer alarmowy - 535 056 768, na który można zgłaszać zapotrzebowanie na pomoc.
Ważne dla chorągwi jest, by kontaktować się z takimi osobami telefonicznie czy zostawiać zakupy pod drzwiami, aby zredukować ryzyko płynące obecnie z bezpośredniego kontaktu między osobami młodymi a starszymi. Przed rozpoczęciem służby upewniają się, czy osoba, której chcą pomóc, czuje się dobrze (nie wykazuje objawów chorobowych) oraz czy nie znajduje się w grupie ryzyka. Przede wszystkim hufce w chorągwi opiekują się harcerskimi seniorami i starszyzną - dzwonią, uspokajają ich, ale też pozostają w gotowości do pomocy dla nich. W ramach pomocy dla seniorów współpracują z Miejskimi i Gminnymi Ośrodkami Pomocy Społecznej i staramy się wspólnymi siłami reagować na pojawiające się potrzeby.
Instruktorzy harcerscy dbają także o rozwój harcerek i harcerzy - organizują zbiórki on-line, proponują im wiele rozwijających aktywności, które mogą być wykonane bez wychodzenia z domu. Na specjalnie stworzonym wydarzeniu „A gdy zbiórek nie ma...” na portalu Facebook harcerki i harcerze z całej Polski, dzielą się pomysłami na to, jak produktywnie wykorzystać czas spędzany w domach. Kadra chorągwi warmińsko-mazurskiej prowadzi kampanię „Warmia&Mazury na nudę ma receptury”, gdzie wymienia się swoimi pomysłami i inspiracjami do robienia harcerstwa online.
Ważnym aspektem harcerskiej służby jest też przekazywanie informacji - rzetelnych i pochodzących ze sprawdzonych źródeł. Jako największa wychowawcza organizacja w Polsce, Związek Harcerstwa Polskiego posiada możliwość dotarcia z aktualnymi informacjami do dużej liczby młodych osób. Dzięki temu mają one pełny ogląd sytuacji oraz wiedzą, jak postępować. Harcerki i harcerze przekazują te informacje za pomocą mediów społecznościowych, ale również rozwieszają oni plakaty.
******
Związek Harcerstwa Polskiego jest ogólnopolskim, patriotycznym stowarzyszeniem, które od 1918 roku wspiera wychowywanie kolejnych pokoleń młodych Polaków. ZHP dba o ich wszechstronny rozwój, rozwija ich i wychowuje na prawych, aktywnych i odpowiedzialnych obywateli w duchu wartości zawartych w Prawie Harcerskim. Każdego dnia ponad 12 000 instruktorów - wolontariuszy pełni służbę. Pracuje, aby ZHP stawało się coraz prężniej działającą organizacją, która zmienia otaczający nas świat. Ponad 110 000 dzieci i młodzieży zrzeszonych w ZHP rozwija swoje umiejętności i zdobywa nową wiedzę, aby móc czerpać z nich w dorosłym życiu.
Z D J Ę C I A