Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
09:58 19 stycznia 2025 Imieniny: Erwina, Henryka
YouTube
Facebook

szukaj

Newsroom24 Sprawy społeczne
AS/Mas. | 2020-03-16 14:00 | Rozmiar tekstu: A A A

Szczoteczka soniczna czy elektryczna?

Olsztyn24
(fot. mat. pras.)

Mycie zębów to jedna z najważniejszych wykonywanych przez nas każdego dnia czynności. Do oczyszczania jamy ustnej z bakterii wykorzystujemy tradycyjne szczoteczki manualne bądź też zaawansowane technologicznie szczoteczki elektryczne, które wzbudzają ostatnio coraz większe zainteresowanie zarówno wśród użytkowników, jak i ekspertów. Stomatolodzy są zgodni, że szczoteczki elektryczne, niezależnie od swego rodzaju, są zdecydowanie skuteczniejsze w codziennej pielęgnacji jamy ustnej, ponieważ w ciągu minuty znacznie szybciej eliminują niepożądane drobnoustroje, a ponadto oferują wiele programów pracy, funkcji, i udogodnień, które usprawniają naszą higienę, czyniąc ją jeszcze bardziej bezpieczną, efektywną i komfortową.

Szczoteczki elektryczne możemy podzielić na rotacyjne, soniczne, oraz ultradźwiękowe. Te pierwsze większość osób utożsamia z marką Oral-B. Nic w tym dziwnego, ponieważ producent ten zdecydowanie przoduje na rynku jeśli chodzi o produkcję urządzeń rotacyjnych, racząc nas najbardziej zaawansowanymi dostępnymi obecnie modelami. Szczoteczki elektryczne Oral-B również w Polsce już od kilkunastu lat znajdują się na szczytach wszelkich list bestsellerów.

Wracając jednak do meritum - szczoteczkami elektrycznymi nazywa się wszystkie szczoteczki do zębów, które są zasilane akumulatorowo, a ich mechanizm generuje, w zależności od zastosowanej technologii, ruchy główki szczoteczki bądź jej włosia. Jak wspomnieliśmy wcześniej, od rodzaju generowanych przez urządzenie ruchów zależy to, z jaką konkretnie szczoteczką elektryczną mamy do czynienia.

Szczoteczki elektryczne, czyli urządzenia rotacyjne

Szczoteczki elektryczne rotacyjne, czyli te, których głównym producentem jest marka Oral-B, to urządzenia charakteryzujące się okrągłymi, przywodzącymi na myśl profesjonalny sprzęt dentystyczny główkami czyszczącymi, które w trakcie mycia wykonują (a jakże) ruchy rotacyjne. Szybkość tych ruchów jest uzależniona od rodzaju szczoteczki, jednak w każdym modelu jest ona na tyle duża, by zapewniać nam wielokrotnie lepsze usuwanie z jamy ustnej osadów niż w przypadku korzystania ze standardowej szczoteczki manualnej.
R E K L A M A
Warto podkreślić, że urządzenia poruszające się ruchem rotacyjnym są najczęściej nazywane po prostu szczoteczkami elektrycznymi, i kojarzy się je przede wszystkim z produktami spod szyldu Oral-B.

Szczoteczka soniczna, czyli bardziej nowoczesna szczoteczka elektryczna

Szczoteczki soniczne to bardziej zaawansowane, nowocześniejsze szczoteczki elektryczne. Klikając w link dowiesz się więcej o ich historii oraz poznasz testy i recenzje wielu popularnych modeli. Ich skuteczność została oparta o zastosowanie fal dźwiękowych, dzięki którym rozbijanie bakterii jest jeszcze skuteczniejsze. Mechanizm szczoteczek sonicznych generuje drgania dźwiękowe, które wprawiają ich główki czyszczące w zalecany przez stomatologów ruch wymiatający. Częstotliwość takich ruchów może być różna w zależności od konkretnego modelu urządzenia, jednak mieści się ona w przedziale od 62 do 96 tysięcy ruchów na minutę, co daje równowartość 31-48 tysięcy ruchów wymiatających w tym samym czasie. Takie tempo pracy pozwala szczoteczkom sonicznym niezwykle efektywnie radzić sobie z wszelkimi naleciałościami z powierzchni zębów, a także - dzięki wytwarzaniu się podczas szczotkowania w jamie ustnej mikrobąbelków, na które składa się ślina i pasta - docierać do miejsc trudno dostępnych, pozostających poza zasięgiem nawet szczoteczek rotacyjnych.

Szczoteczka elektryczna a soniczna - jakie są różnice?

Każdy, kto rozważa zakup zaawansowanej szczoteczki elektrycznej, zastanawia się, które urządzenie będzie dla niego bardziej odpowiednie - szczoteczka rotacyjna czy soniczna. Otóż różnice pomiędzy oboma modelami sprowadzają się do zastosowanej technologii, kształtu główki czyszczącej, a także sposobu pracy. Która szczoteczka jest lepsza? Trudno to jednoznacznie określić. Zarówno szczoteczka elektryczna jak i soniczna mają swoich wiernych sympatyków, a dobór odpowiedniego urządzenia dla siebie powinien być podyktowany wyłącznie indywidualnymi preferencjami i zapotrzebowaniem.

Technologia czyszczenia zębów

Szczoteczki elektryczne rotacyjne czyszczą zęby poprzez mechaniczne ścieranie osadów, płytki nazębnej, oraz przebarwień. Ich mechanizm wprawia główki czyszczące w tak zwany ruch oscylacyjno-rotacyjny, do którego - w wyższych modelach urządzeń - dochodzi także ruch pulsacyjny. Najpopularniejsze i najbardziej zaawansowane szczoteczki marki Oral-B pracują z prędkością 8800 ruchów rotacyjnych na minutę oraz 40 000 ruchów pulsacyjnych wykonywanych w tym samym czasie.

Imponujące tempo pracy oraz szybkie pulsacje szczoteczek elektrycznych pozwalają nam bardzo precyzyjnie oczyścić zęby, a także - dzięki specjalnemu wyprofilowaniu ich główek czyszczących - objąć powierzchnię zęba ze wszystkich stron, otaczając go tym samym niezwykle dokładną opieką. Niestety, ruchy rotacyjne mogą być abrazyjne dla naszych dziąseł, dlatego pamiętajmy, by korzystać ze szczoteczek elektrycznych z dbałością o właściwą technikę szczotkowania, oraz by dokonywać zakupu urządzeń wyposażonych w czujniki siły nacisku, które pozwolą nam zmniejszyć ryzyko podrażnień.

Szczoteczki soniczne oczyszczają jamę ustną z wykorzystaniem fal dźwiękowych, które wprawiają główki czyszczące w drgania o niezwykle wysokiej częstotliwości. Mechanizm urządzeń sprawia, że ich włosie zaczyna pracować z zalecanym przez stomatologów ruchem wymiatającym o częstotliwości 96 000 drgań na minutę, co pozwala niesamowicie precyzyjnie usunąć osady, płytkę nazębną i przebarwienia. Za sprawą tak szybkich ruchów włosia, szczoteczki soniczne prowadzą do powstawania w jamie ustnej zjawiska kawitacji, które prowadzi do wykształcania się podczas mycia składającej się z pasty do zębów oraz śliny chmury mikrobąbelków; chmura ta potrafi penetrować nawet miejsca trudno dostępne w jamie ustnej, skutecznie usuwając z nich bakterie.

Generowane przez szczoteczki soniczne ruchy wymiatające są wskazywane przez ekspertów jako najbardziej rekomendowane w trakcie codziennej higieny jamy ustnej, ponieważ cechują się dużą skutecznością, a przy tym działają w pełni bezinwazyjnie i bezpiecznie dla dziąseł. Urządzenia soniczne są - obok szczoteczek ultradźwiękowych - uważane obecnie za najefektywniejsze narządzie do regularnej walki z drobnoustrojami, osadami, i przebarwieniami.

Kształt główki czyszczącej

Różnic pomiędzy szczoteczką elektryczną a soniczną doszukamy się także w kształcie główki czyszczącej. Urządzenia rotacyjne posiadają okrągłą, niewielkich rozmiarów główkę, która została wyprofilowana tak, by wspomagać właśnie ruchy rotacyjne. Główka ta jest podobna do tej, którą możemy spotkać obserwując sprzęt dentystyczny w profesjonalnych gabinetach stomatologicznych. Pozwala ona skrupulatnie otoczyć ząb ze wszystkich stron, dogłębnie oczyszczając powierzchnię szkliwa a także ułatwiając czyszczenie zębów trzonowych.

W szczoteczkach sonicznych zastosowano nieco inny rodzaj główki. Ma ona kształt opływowy, i jest podobna do tej, która jest nam znana z tradycyjnych szczoteczek manualnych. Tego typu wyprofilowanie pozwala na skuteczne, bezpieczne i komfortowe czyszczenie, oraz ułatwia masaż dziąseł.

Warto w tym miejscu wspomnieć, że oba modele szczoteczek elektrycznych - zarówno te rotacyjne jak i soniczne - posiadają końcówki dzielące się pod względem twardości włosia oraz sposobu ułożenia włókien, co bezpośrednio przekłada się na intensywność czyszczenia. Główki czyszczące o twardszych włóknach będą bardziej odpowiednie dla osób, które oczekują na co dzień silnego, żywiołowego ścierania osadów, natomiast te o bardziej miękkim profilu świetnie sprawdzą się u osób, które wolą delikatne, subtelne ścieranie naleciałości, bądź też cierpią na różnego rodzaju schorzenia jamy ustnej.

Dodatkowe funkcje i udogodnienia

Dostępne na rynku szczoteczki soniczne i rotacyjne nie różnią się natomiast dodatkowymi, oferowanymi funkcjami i udogodnieniami. Większość zaawansowanych urządzeń proponuje specjalne, wyręczające nas w odmierzaniu właściwego czasu mycia czasomierze, pozwalające uniknąć podrażnień czujniki siły nacisku, czy też możliwość zsynchronizowania szczoteczki ze specjalną aplikacją na smartfonie, i tym samym ciągłego monitorowania swoich postępów w usuwaniu bakterii. Zarówno szczoteczki soniczne jak i rotacyjne posiadają też kilka trybów pracy o różnej intensywności, które pozwalają dopasować rodzaj czyszczenia do indywidualnego zapotrzebowania użytkownika.

Którą szczoteczkę wybrać?

Jak podkreślono wyżej, nie ma na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi. Są osoby, którym bardziej odpowiada technologia rotacyjna, ale mnóstwo jest również tych, które wolą szczotkować swoje zęby urządzeniem sonicznym. Wybór odpowiedniego produktu powinien być podyktowany głównie naszymi indywidualnymi preferencjami, oczekiwaniami, a także zasobem portfela. Bez względu jednak na to, na który model szczoteczki elektrycznej się zdecydujemy, na pewno zapewni nam ona znacznie lepszą jakość czyszczenia niż tradycyjna szczoteczka manualna, a pierwsze efekty - w postaci zdrowszych i bielszych zębów - płynące z jej użytkowania dostrzeżemy już po kilku dniach.

AS
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
R E K L A M A
Banner F
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.