W Starym Ratuszu Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie odbyło się wczoraj (4.03) spotkanie wspomnieniowe „Henryk Syska - człowiek pogranicza” zorganizowane w 100. rocznicę urodzin i 20. śmierci olsztyńskiego pisarza, publicysty i badacza Kurpiowszczyzny, Mazowsza, Warmii i Mazur.
Henryk Syska (1920-2000) to pisarz i dziennikarz wielokrotnie wyróżniany za swoją twórczość literacką i publicystyczną. Otrzymał m.in. Nagrodę im. Biskupa Ignacego Krasickiego oraz Nagrodę „Warmii i Mazur”. Wpisany został także do Księgi Zasłużonych dla miasta Olsztyna.
Zafascynowany polską wsią, popularyzował na łamach czasopism rodzimy folklor oraz twórców ludowych. Jest współautorem dramatu „Chata mazurska” o Bogumile Labuszu i Michale Kajce. Jako badacz dziejów oraz kultury ludowej Kurpiowszczyzny, Mazowsza, Warmii i Mazur stworzył ponad 70 książek, w tym powieści historyczne. W swoich utworach poruszał problemy ludzi żyjących na pograniczu dwu kultur: Mazur i Kurpi.
W Olsztynie powstały: Mazurskie spotkania, Sosny mazurskiej cień, Okruchy zdarzeń, Mówią cmentarze, Mazurski generał, Scalone pogranicze, Rozmaitości znad Łyny, Muzyka ojczystych drzew.
Wczorajsze spotkanie poprzedziło otwarcie ekspozycji m.in. dokumentów i zdjęć „W stulecie urodzin. Henryk Syska - kurpiowski Warmiak” w Domu Gazety Olsztyńskiej, przygotowanej przez Danutę Syrwid, kustosz Muzeum Warmii i Mazur, ze zbiorów muzeum.
Następnie zaś zaproszono uczestników wydarzenia do Czytelni Książek Starego Ratusza WBP na spotkanie z udziałem rodziny pisarza oraz badaczy jego twórczości: Katarzyny Syski-Wójcik, dr. Jana Chłosty i prof. Zbigniewa Chojnowskiego oraz pokaz pamiątek związanych z pisarzem.
Z D J Ę C I A
F I L M Y