Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
11:16 19 stycznia 2025 Imieniny: Erwina, Henryka
YouTube
Facebook

szukaj

Newsroom24 Finanse, gospodarka
AS/LH | 2020-03-01 21:15 | Rozmiar tekstu: A A A

Jakie PITy składa ryczałtowiec - PIT 28 i załączniki w rozliczeniu ryczałtu

Olsztyn24
(fot. pixabay.com)

Tak jak w przypadku innych podatników, tak również ryczałtowcy muszą raz w roku składać PITy. W ich przypadku podstawą jest PIT 28, który należało złożyć do końca lutego za rok 2019, czyli za zakończony rok podatkowy. Czy ryczałtowiec jest zobowiązany do składania jeszcze jakichś PITów oprócz PIT 28?

1. Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych
2. Jakie PITy składa ryczałtowiec?
3. Działalność opodatkowana ryczałtem a inne dochody
4. Jakie PITy składa ryczałtowiec, gdy zatrudnia pracowników?
5. Dlaczego warto skorzystać z programu do rozliczeń pit online?

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych to nic innego jak forma rozliczania podatku dochodowego, która została zryczałtowana. Co istotne, w jego przypadku podatek dochodowy jest płacony tylko i wyłącznie od przychodów. Oznacza to, że nie ma możliwości odliczenia sobie wszelkich kosztów związanych z działalnością. Stawki ryczałtu uzależnione są od rodzaju działalności gospodarczej i kształtują się następująco:
R E K L A M A
» 20 procent
» 17 procent
» 12,5 procent, ale tylko w przypadku najmu powyżej 100 tysięcy złotych
» 8,5 procent
» 5,5 procent
» 3 procent

Dla kogo jest ta forma podatku? Jest ona głównie przeznaczona dla indywidualnych działalności gospodarczych, ale także spółek osobowych. Należy jednak wiedzieć, że nie każdy ma możliwość rozliczania się na zasadzie ryczałtu ewidencjonowanego. Szczegółowo określa to ustawa z dnia 20 listopada 1998 roku. Ponadto obowiązuje jeszcze limit obrotu, który nie może przekraczać 250 tysięcy euro, a oblicza się go po średnim kursie walut przypadającym na dzień pierwszego października, roku poprzedzającego rok podatkowy.

Jakie PITy składa ryczałtowiec?

Jak już wspomniano na początku artykułu, ryczałtowiec jest zobowiązany do przedłożenia deklaracji PIT do końca lutego kolejnego roku. Wniosek, jaki powinni złożyć to PIT 28, jednakże w przypadku dodatkowych dochodów może być wymagane złożenie kolejnych załączników do składanego wniosku.

Wśród nich należy wymienić:

» PIT 28/B - przychody działalności prowadzone w formie spółki
» PIT/D - ulga budowlana
» PIT/O - rodzaje ulg, z jakich korzystał płatnik
» PIT/2K - wysokość wydatków związanych z zaspokojeniem potrzeb mieszkaniowych

Działalność opodatkowana ryczałtem a inne dochody

Osoby, które jednocześnie prowadzą działalność gospodarczą, którą rozliczają jako ryczałt od przychodów ewidencjonowanych i pracują na etacie na zasadzie umowy o pracę bądź zlecenie, mają obowiązek przedłożenia nie tylko deklaracji PIT 28, ale także PIT 37.

Jak powszechnie wiadomo, deklaracja PIT 37 musi zostać złożona do końca kwietnia. Dotyczy jednak ona tylko i wyłącznie umowy o pracę, zlecenie lub dzieło. Złożenie tylko jednego wniosku sprawia, że przedsiębiorca nie będzie w całości rozliczony, co może skutkować karami administracyjnymi.

Jakie PITy składa ryczałtowiec, gdy zatrudnia pracowników?

Osoby, które rozliczają się na zasadzie ryczałtu i zatrudniają pracowników, są zobowiązane do złożenia deklaracji podatkowych związanych z dochodami uzyskiwanymi przez osoby zatrudnione. Do takich deklaracji należy między innymi PIT 11, który określa wysokość dochodów uzyskanych przez zatrudnionych pracowników. Co ważne, składa się go w formie elektronicznej do końca stycznia, natomiast drugi egzemplarz musi otrzymać pracownik.

Ponadto ryczałtowiec zatrudniający pracowników na etacie musi wypełnić PIT 8AR, który dotyczy rocznego zryczałtowanego dochodu. Ten dokument również należy złożyć do końca stycznia w należnym Urzędzie Skarbowym. Ostatnim PITem, jaki musi złożyć pracodawca - ryczałtowiec to PIT 4R, który zawiera informacje o zaliczkach pobranych na poczet podatku dochodowego zryczałtowanego. Jak w poprzednich przypadkach tak i ten dokument musi zostać złożony w Urzędzie Skarbowym do końca stycznia.

Dlaczego warto skorzystać z programu do rozliczeń pit online?

Rozliczenie pit przy pomocy programu online to wiele korzyści dla jego użytkowników. Wśród głównych należy wymienić przede wszystkim wygodę oraz szybkość. W czasach, gdy tempo życia sprawia, że na wiele spraw po prostu brakuje godzin w dobie, rozwiązania online stają się jedyną deską ratunku. Jak wiadomo, rozliczenie pit musi nastąpić do końca wyznaczonych miesięcy, które szczegółowo opisane są w ustawach. Ponadto wielu użytkowników ceni sobie także pomoc programu, który wiele okienek wypełnia sam, a wystarczy mu do tego tylko kilka zdawkowych informacji.

Ponadto wysłanie PITu online sprawia, że podatnicy nie muszą osobiście udawać się do Urzędu Skarbowego i stać godzinami w kolejce. Wsparcie programu oraz możliwość zaoszczędzenia czasu są więc nieocenionymi zaletami, które gwarantują, że podatnicy są z tego rozwiązania zadowoleni. Należy także wspomnieć o osobach, które mają problemy z poruszaniem się i osobami starszymi. Zarówno oni, jak i ich rodzina może wypełnić PIT i wysłać poprzez internet. Co ważne, nie trzeba nawet udawać się na pocztę, a później stresować, czy list z rozliczeniem w ogóle dotarł. Program online do PITów doceniają także pracownicy Urzędów Skarbowych, którzy mają znacznie mniej pracy.

AS
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
R E K L A M A
Banner F
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.