Janusz Szostak (fot. Tomasz Radzik)
Takiej wiedzy na temat polskich gangsterów nie ma chyba żaden inny dziennikarz. Z wieloma z nich Janusz Szostak rozmawiał osobiście i dokładnie prześledził ich życiorysy. Nie ukrył się przed nim skruszony gangster o ksywce Masa, a swoje grzechy wyznał nawet Andrzej Z., pseudonim Słowik. Te opowieści znajdziemy w książkach Janusza Szostaka, który spotka się z olsztyńskimi czytelnikami już w czwartek, 27 lutego o godz. 17 w „Salonie Literackim” Książnicy Polskiej.
W krajowych mediach Janusz Szostak prezentowany jest jako dziennikarz, reporter śledczy i wydawca magazynu kryminalnego „Reporter”. Wcześniej kierował działem sensacji oraz reportażu w „Expressie Wieczornym”, gdzie zajmował się głównie przestępczością zorganizowaną. Jednym z „bohaterów” jego publikacji był np. Lech Grobelny, z którym spotykał się w areszcie śledczym. Rozmawiał też z szefami i członkami grup przestępczych określanymi w mediach jako mafie pruszkowska i wołomińska, dzięki czemu dokładnie zgłębił półświatek i dzisiaj nie są mu obce głośne sprawy zabójstwa „Pershinga” czy generała Marka Papały. Jest autorem lub współautorem bestsellerowych książek „Masa. Od pakera do gangstera”, „Bandyci i celebryci”, „Byłam dziewczyną gangstera”, „Komando śmierci”, „Co się stało z Iwoną Wieczorek” i „Urwane ślady” - opowieści o zaginionych, w tym o zamordowanej i zatopionej w Jeziorze Dywickim Joannie Gibner z Olsztyna. Janusz Szostak założył i kieruje Fundacją Na Tropie, która zajmuje się poszukiwaniem ludzi, po których ślad zaginął. Taką próbę - na razie bez rezultatu - podjął w zeszłym roku właśnie w Dywitach.
Najnowsza jego książka przybliża sylwetkę „Słowika”, głośnego gangstera uważanego na „ojca chrzestnego” pruszkowskiej mafii. Zgodził się on udzielić wywiadu Szostakowi, który jednak na tym nie poprzestał; skonfrontował jego wywody z innymi gangsterami, którzy nie kryją prawdy o koledze. Autor zwrócił się także o opinię do byłej żony Andrzeja Z., zwanej „Słowikową”, która zdradziła go z ukraińskim gangsterem, gdy jej „kochany mąż” siedział w więzieniu. Dlaczego nie zgodziła się odparować zarzutów byłego partnera - zapewne wyjaśni autor książki „Skazany na bycie gangsterem. Słowik”.
Spotkanie odbędzie się w ramach VII Dni Seweryna Pieniężnego, organizowanych przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich, a z Januszem Szostakiem będzie rozmawiał olsztyński dziennikarz Marek Książek. Zapowiada się emocjonujący wieczór.