Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
08:40 18 stycznia 2025 Imieniny: Bogumiła, Małgorzaty
YouTube
Facebook

szukaj

Newsroom24 Filharmonia Warmińsko-Mazurska
inf. pras. | 2020-02-21 19:27 | Rozmiar tekstu: A A A

Konsultacje zarządu województwa z Komisją Europejską zakończone sukcesem

Olsztyn24
Informację o zmianach w RPO marszałek Gustaw Marek Brzezin ogłosił w towarzystwie wszystkich członków zarządu województwa

Modernizacja kanałów żeglugowych na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich, szpitale, odnawialne źródła energii remont hali Urania w Olsztynie. Te i inne ważne inwestycje na Warmii i Mazurach doczekają się się realizacji dzięki wytrwałym negocjacjom zarządu województwa warmińsko-mazurskiego z Komisją Europejską.

Realizacja Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020 dobiega końca. Ponad 80 proc. z ponad 3,6 mld euro, jakie region ma do dyspozycji, jest już zapisana w umowach. Realia gospodarcze jednak zmieniły planowane koszty wielu inwestycji, tak jak w przypadku modernizacji starej śluzy w Guziance, czy przebudowy i umocnienia kanałów żeglugowych na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Na realizację czeka także wiele projektów, które spełniły wymogi formalne do uzyskania dofinansowania ze środków unijnych, ale znalazły się na tzw. listach rezerwowych. Dlatego zarząd województwa podjął trud dodatkowych negocjacji z Komisją Europejską w celu uzyskania zgody na przesunięcie środków z działań, na które nie ma w regionie aż tak dużego zapotrzebowania na te, których najbardziej oczekują mieszkańcy.

Negocjacje trwały od listopada 2019 roku, ostatni podpis akceptujący propozycje zarządu województwa został złożony wczoraj (20.02) po południu. Dzisiaj (21.02) te dobre dla regionu wiadomości oficjalnie przekazali dziennikarzom członkowie zarządu województwa.

- Komisja Europejską zgodziła się na nasze postulaty. To jest naprawdę duży sukces, bo większości tych zadań, jakich my potrzebujemy, Unia już nie dofinansowuje - powiedział marszałek Gustaw Marek Brzezin. - Niemożliwe stało się możliwe. Nasza codzienna pozytywistyczna praca przynosi wymierne korzyści.
R E K L A M A
Wartość wszystkich nowych inwestycji, których realizacja będzie możliwa po przesunięciach środków unijnych, przekracza 360 mln zł. Muszą one być wykonane do końca 2023 roku.

Wśród tych inwestycji znajdują się:

1) Rewitalizacja Hali Urania w Olsztynie

Na ten cel przeznaczonych zostanie 31 mln euro. Zrewitalizowany obiekt wypełniał będzie nadal wiele funkcji: z jednej strony będzie areną większych wydarzeń czy imprez masowych dla mieszkańców całego województwa, a z drugiej także przestrzenią dla kreatywnej aktywności, wzmacniając funkcje metropolitarne miasta, wabiąc działalności usługowe i produkcyjne. Oprócz rozwoju przestrzeni dla funkcjonowania miejscowych podmiotów gospodarczych oczekiwane są intensywniejsze działania organizacji, stowarzyszeń i instytucji.

2) Inwestycja na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich

Pochłoną 22,5 mln euro z budżetu unijnego. Inwestycja zakłada dokończenie modernizacji starej śluzy w Guziance, przebudowę i umocnienie kanałów żeglugowych na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich oraz sfinansowanie listy rezerwowej w linii budżetowej dedykowanej instytucjom kultury (dwa projekty o wartości dofinansowania ok. 14 mln zł obejmujące unowocześnienie instytucji kultury w Olecku i Piszu).

2) Inwestycje w ochronie zdrowia

Na ten cel przeznaczonych zostanie 8,2 mln euro. Środki finansowe skierowane zostaną na zaspokojenie najpilniejszych potrzeb w województwie, szczególnie w dziedzinie psychiatrii oraz na sfinansowanie projektów znajdujących się na liście rezerwowej (jeden dotyczy zakupu specjalistycznego sprzętu medycznego dla szpitala powiatowego w Ełku, a drugi rehabilitacji dzieci w Wojewódzkim Szpitalu Rehabilitacyjnym dla Dzieci w Ameryce).

3) Podniesienie poziomu bezpieczeństwa na lotnisku Olsztyn-Mazury

3,2 mln euro trafi na podniesienie bezpieczeństwa na lotnisku Olsztyn-Mazury w Szymanach poprzez rozbudowę systemu precyzyjnego podejścia do lądowania (ILS). Inwestycja udostępni lotnisko samolotom przy niekorzystnych warunkach pogodowych, wpływając tym samym na poprawę bezpieczeństwa uczestników lotów.

4) Dziedzictwo gospodarcze

Środki w wysokości 10,8 mln euro zostaną przeznaczone na sfinansowanie projektów z list rezerwowych na odtwarzanie dziedzictwa gospodarczego regionu. Przedsiębiorcy uzyskają dotacje bezpośrednie na przywrócenie w warmińsko-mazurskim tradycyjnych produktów, usług i zawodów w odnowionej i innowacyjnej formie.

5) Odnawialna energia

6,5 mln euro. Konkursy na wytwarzanie odnawialnych źródeł energii cieszą się ogromnym zainteresowaniem wnioskodawców. W dotychczasowych naborach zapotrzebowanie przekraczało kilkukrotnie dostępną alokację, funkcjonują tu również listy rezerwowe, które pozwalają na szybką kontraktację środków programu. W województwie nie występują znaczące źródła energii elektrycznej, co powoduje konieczność jej importowania. Dlatego zwiększenie środków na ten cel jest szansą na budowanie samowystarczalności energetycznej w oparciu o źródła rozproszone.

6) Żłobki i firmy

2,5 mln euro skierowanych zostanie na inwestycje w gospodarkę wodno-ściekową w tych częściach województwa, które borykają się jeszcze z podstawowymi problemami w tym zakresie. 1,1 mln euro przeznaczonych zostanie na opiekę żłobkową oraz 1,7 mln euro na usługi rozwojowe dla małych i średnich przedsiębiorstw, które zwiększą kompetencje pracowników oraz wzmocnią potencjał pracodawców.

REKLAMA W OLSZTYN24ico
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
R E K L A M A
Banner F
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.