Uroczysta inauguracja roku akademickiego na studiach stacjonarnych odbyła się we wtorek, 2 października, w Olsztyńskiej Szkole Wyższej im. Józefa Rusieckiego.
Pachnąca świeżością aula im. Prof. Wiesława Ciczkowskiego była wypełniona po brzegi, by być świadkiem immatrykulacji 20 pierwszoroczniaków. Przybyli na nią licznie nie tylko pracownicy i studenci, lecz wielu znakomitych gości, a wśród nich marszałek województwa Jacek Protas, wiceprzewodniczący sejmiku województwa Andrzej Ryński, rektor UWM prof. Ryszard Górecki, przedstawiciele innych olsztyńskich uczelni i instytucji kultury.
Rektor OSW prof. dr hab. Henryk Kostyra przypomniał, że uczelnia skończyła w tym roku 10 lat. Jej dyplomy ma już ponad tysiąc osób, a na czterech wydziałach studiuje obecnie około sześć tysięcy. -
Naszej uczelni przyświeca credo, by kształcić ludzi nie tylko zawodowo, lecz rozumiejących świat i tolerancyjnych - stwierdził m.in. rektor. OSW wciąż się rozwija: powstaje biblioteka z czytelnią, akademik i basen. Goście gratulowali tego rozwoju, a b. posłanka Beata Bublewicz podkreśliła, że jest zapewne tak dobrze, bo szkoła zarządzana jest przez kobiety.
Studenci złożyli ślubowanie, a potem wybrańcy otrzymali indeksy z rąk kierownictwa uczelni: właściciela i dyrektora generalnego szkoły Heleny Rusieckiej, rektora prof. Henryka Kostyry i prorektora prof. Waldemara Żebrowskiego.
Wcześniej dostojnie zabrzmiała stara pieśń „Gaude Mater Polonia” w wykonaniu uczelnianego chóru, a po immatrykulacji wesoła „Gaudeamus igitur”. Wykład inauguracyjny na temat sytuacji konfliktowych i sposobach ich rozstrzygania wygłosił prof. zw. dr hab. Karol Toeplitz (filozof, etyk, literat) z Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie. Podkreślił, że nie ma doskonałego sposobu na zażegnanie konfliktów, ale zawsze jest uzasadnienie decyzji. A najlepsze rozwiązanie przychodzi tam, gdzie humanizm, czyli wiedza, współgra z humanitaryzmem, czyli umiłowaniem człowieka.
Na zakończenie wysłuchaliśmy koncertu kwartetu klarnecistów, uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia w Olsztynie. W hallu czynna była wystawa uczelnianych wydawnictw.
Inaugurację studiów niestacjonarnych zaplanowano na sobotę, 6 października.
OSW składa się z czterech wydziałów: fizjoterapii (studia licencjackie i magisterskie), pedagogiki i politologii (licencjackie, na pedagogice ogólnej także magisterskie - od tego roku!), zdrowia publicznego (licencjackie) oraz wychowania fizycznego (studia licencjackie i magisterskie).
Z D J Ę C I A