Podczas dzisiejszej (18.02) XIV sesji radni sejmiku województwa warmińsko-mazurskiego przyjęli strategię rozwoju województwa. Dokument wyznacza kierunki rozwoju województwa warmińsko-mazurskiego do roku 2030.
„Warmińsko-Mazurskie 2030. Strategia rozwoju społeczno-gospodarczego” należy do czwartej generacji dokumentów strategicznych przygotowywanych na poziomie województw w Polsce. Pierwotna koncepcja rozwoju województwa warmińsko-mazurskiego powstała na przełomie 1999 r. i 2000 r. Przyjęta została jednogłośnie 24 lipca 2000 r. przez sejmik województwa warmińsko-mazurskiego.
Strategia województwa do 2030 roku stanowi rozwinięcie i modyfikację dotychczasowego podejścia do procesów rozwoju. Aktualizacji uległ zarówno kontekst instytucjonalny, jak i społeczno-gospodarczy jej realizacji - choćby procesy demograficzne i migracyjne.
Zmodyfikowano układ celów strategicznych z wyraźnym położeniem akcentów na kompetencje mieszkańców, potrzebnych zarówno w kontekście atrakcyjności inwestycyjnej, jak i realizacji swoich planów życiowych, uczestnicząc jednocześnie w zmianach cywilizacyjnych, jakie wywoływane są przez rewolucję technologiczną.
- Dzisiaj otwieramy nowy czas i nowe możliwości dla Warmii i Mazur - mówi marszałek województwa Gustaw Marek Brzezin.
- Poprzednie cele i działania zrealizowaliśmy w ponad 90 procentach. Nowa strategia to działania na innej płaszczyźnie i innych uwarunkowaniach społecznych. Jest związana z planami rządu i Komisji Europejskiej. Kierowaliśmy się jednak przede wszystkim dobrem Warmii i Mazur. Oczywiście głównym narzędziem realizacji założeń dokumentu będą środki pochodzące z nowej perspektywy finansowej Unii Europejskiej na lata 2021-2027. Jest to nasza odpowiedź na nowe wyzwania i zmieniające się otoczenie województwa.Projekt poddany był szerokim konsultacjom społecznym. Członkowie zarządu województwa odwiedzili wszystkie powiaty województwa. Nie zabrakło również rozmów z przedstawicielami Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego, Rady Działalności Pożytku Publicznego, społecznej rady seniorów oraz młodzieży. Łącznie w tych konsultacjach wzięło udział 1130 osób.
- Poprzednia Strategia była dobra. Odpowiadała wymaganiom i potrzebom ówczesnych lat. Dynamiczna sytuacja polityczna, społeczna i demograficzna nie tylko w naszym, kraju ale i w Europie, a nawet na świecie sprawia, że nie może być to dokument sztywny, podjęty na kilkanaście lat. Musimy reagować na te zmiany, stąd przyjmujemy nową, aktualną strategię rozwoju województwa: „Warmińsko-Mazurskie 2030. Strategia rozwoju społeczno-gospodarczego” - wyjaśnia Bernadeta Hordejuk, przewodnicząca sejmiku województwa warmińsko-mazurskiego.
Podczas sesji w dyskusji nad przyjęciem Strategii głos zabrali m.in. prof. dr hab. Jacek Szlachta oraz dr hab. Wojciech Dziemianowicz, którzy występowali w roli ekspertów podczas tworzenia tego dokumentu.
Uchwałę w sprawie przyjęcia strategii rozwoju województwa: „Warmińsko-Mazurskie 2030. Strategia rozwoju społeczno-gospodarczego” przyjęto zdecydowaną większością głosów. Przeciwko przyjęciu dokumentu głosowali radni klubu PiS, którzy jednak z własnej woli nie brali aktywnego udziału w jego tworzeniu.
Podczas sesji radni ustanowili też rok 2020 rokiem „100-lecia Plebiscytu na Warmii, Mazurach i Powiślu” oraz przyjęli uchwałę w sprawie ochrony zabytków nieruchomych na Warmii i Mazurach. Podjęli ponadto uchwałę o uchyleniu uchwały w sprawie przyjęcia „Regionalnej Strategii Innowacyjności Województwa Warmińsko-Mazurskiego do roku 2020”. Przyjęli również „Raport z realizacji w latach 2017-2018 Programu Ochrony Środowiska Województwa Warmińsko-Mazurskiego do roku 2020”.
Ponadto na początku sesji Odznaka Honorowa za „Zasługi Dla Województwa Warmińsko-Mazurskiego” trafiła do Ewy Dembek, nauczycielki, samorządowca, inicjatorki, założycielki i instruktorki Grupy Cyrkowej „Heca”. Pełniącej także funkcję przewodniczącej rady organizacji pozarządowych powiatu nowomiejskiego.
Z D J Ę C I A