W Olsztynie trwa realizacja oryginalnego projektu, którego jednym z celów jest edukacja ekologiczna. Projekt towarzyszy ważnej dla infrastruktury miejskiej inwestycji - budowie ciągu dróg trzeciorzędnych na terenie Osiedla Gutkowo i sąsiadujących gmin Jonkowo i Gietrzwałd.
Przedmiotem projektu jest stworzenie ekologicznych miejsc ostoi chronionych gatunków na terenie Parku Podzamcze i w rejonie jeziora Długiego wraz z utworzeniem ekologicznej ścieżki edukacyjnej dla mieszkańców Olsztyna i turystów. W zakres projektu wchodzi utworzenie zielonej infrastruktury na terenie stanowiącym otoczenie dwóch miejskich przedszkoli - nr 2 i nr 4, prowadzących działalność edukacji ekologicznej i połączenie ich ekotraktem pieszym w celu ochrony przyrody na tym terenie (w tym budowa altan edukacyjnych, urządzeń rekreacyjnych i innych obiektów małej architektury, zieleni wraz z ogrodzeniem), lokacja budek lęgowych, punktu widokowego w okolicy rezerwatu Mszar i tablic edukacyjnych z informacjami o występujących chronionych gatunkach.
Już zostały wykonane elementy otoczenia Przedszkola Miejskiego nr 2 przy ul. Rybaki, m.in. zamontowano wiatę edukacyjną, wyposażono plac zabaw, wykonano nasadzenia. Podobne działania, a także obudowa schronu oraz wykonanie lapidarium, trwają przy Przedszkolu Miejskim nr 4 przy ul. Okopowej. Obie placówki połączy ścieżka edukacyjna z informacjami o występujących chronionych gatunkach. Długość trasy to ok. 2,6 km.
- Początkowo trasa biegnie wzdłuż zachodniego brzegu Jeziora Długiego - informuje Krzysztof Śmieciński, dyrektor Wydziału Inwestycji Miejskich Urzędu Miasta Olsztyna.
- Po przekroczeniu mostu oddala się w stronę Rezerwatu Mszar, który zlokalizowany jest w Lesie Miejskim, gdzie zaprojektowano punkt obserwacyjny. Następnie trasa wraca na wschodni brzeg jeziora i ciągnie się aż do ul. Artyleryjskiej, którą przecina i kieruje się w stronę Parku Podzamcze. Punktem końcowym jest Przedszkole Miejskie nr 4.
Łącznie na trasie zostało ustawionych 11 tablic edukacyjnych, które są przeznaczone dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Poza tym swoje miejsce znajdą budki lęgowe dla nietoperzy.
- Celem projektu jest edukacja dzieci, młodzieży, a także osób dorosłych oraz zwrócenie uwagi na konieczność ochrony środowiska naturalnego - przypomina Justyna Sarna-Pezowicz, dyrektor Wydziału Strategii i Funduszy Europejskich Urzędu Miasta Olsztyna.
- Działania w projekcie związane są z ochroną bioróżnorodności oraz związane są bezpośrednio z realizacją programu edukacyjnego i ekspozycji z zakresu ekologii.Jednym z elementów projektów jest także strona internetowa ścieżki edukacyjnej „Ekospacer przedszkolaka” pod adresem www.ekospacer.pl
Wartość projektu, który ma być zrealizowany do końca czerwca br. to niemal 2,4 mln złotych.
Z D J Ę C I A