Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
15:05 21 listopada 2024 Imieniny: Janusza, Konrada
YouTube
Facebook

szukaj

Newsroom24 Finanse, gospodarka
AS/Times Press | 2020-02-04 16:04 | Rozmiar tekstu: A A A

Co wpływa na zdolność kredytową?

Olsztyn24
(fot. mat. pras.)

Zdolność kredytowa to jeden z głównych czynników, które wpływa na decyzję o przyznanie kredytu. Niestety nie istnieje jeden wzór jej oceny. Każdy kredytodawca sam analizuje sytuację finansową swoich klientów i na jej podstawie przyznaje kredyt lub go odmawia. W rezultacie jeden bank może dać kredyt, inny nie. Co wpływa na zdolność kredytową?

Co wpływa na zdolność kredytowa?

Każda instytucja finansowa sprawdza wypłacalność kredytobiorców według własnych kryteriów. Istnieje jednak szereg elementów, które są wspólne dla każdego kredytodawcy. Należą do nich:

1. Dochody

Nie ma wątpliwości, że podstawowym kryterium wpływająca na naszą zdolność kredytową, są dochody. Bank pierwszej kolejności sprawdza zarobki z ostatnich miesięcy, zazwyczaj roku. Oprócz ich wysokości, bierze również pod uwagę źródło uzyskiwania dochodu. Banki chcą mieć pewność, że podczas trwania umowy, będziemy mieli środki, które pozwolą spłacać zobowiązanie w terminie. W związku z tym najlepszym dla nich klientem są osoby zatrudnione na mowę o prace na czas nieokreślony. Zgodnie z ich założeniami, taka osoba ma stabilną sytuację finansową i jest wypłacalna.
R E K L A M A
2. Miesięczne koszty utrzymania

Na zdolność kredytową wpływają również miesięczne koszty utrzymania, a więc wszystkie wydatki związanie z gospodarstwem domowym.

3. Aktualne zobowiązania kredytowe

Oprócz kosztów miesięcznego utrzymania, banki biorą pod uwagę koszty związane ze spłacaniem aktualnych zobowiązań. Jeżeli mamy kredyt lub wzięty sprzęt na raty, to nasza zdolność automatycznie się pomniejsza. Każda rata wchodzi w skład wydatku. Dlatego planując kredyt, pomyśl najpierw o spłacie zobowiązania oraz rat. Dzięki temu unikniesz niepotrzebnej odmowy banku. Możesz również poprosić o wstępną ocenę zdolności, która powie Ci czy rzeczywiście aktualne zobowiązania mogą przyczynić się do odmowy.

4. Historia kredytowa

Zaciągniecie innych zobowiązań obniża zdolność kredytową, ale brak historii kredytowej również na nią dobrze nie wpływa. Okazuje się, że jeżeli nie braliśmy kredytu ani sprzętu na raty, czyli nasza historia jest pusta, to dla banku jesteśmy niewiarygodnym kredytobiorcą. To jeden z powodów dla których, banki odmawiają kredytu. Należy jednak pamiętać, że przy posiadaniu jakiejkolwiek historii, musi być ona pozytywna. Jeżeli do tej pory wszystkie zobowiązania były spłacane regularnie i w terminie, to działa na nasza korzyść. Niestety w sytuacji, gdy raty były uiszczane z opóźnieniem i mieliśmy problem ze spłatą, bank może odrzucić nasz wniosek o przyznanie pożyczki.

5. Rodzaj kredytu i czas kredytowania

Ocena zdolności kredytowej zależy również od rodzaju kredytu oraz czasu jego trwania. Krótkoterminowe zobowiązania mają mniejsze kryteria niż zaciągnięcie kredytów na kilkadziesiąt lat

6. Wiek kredytobiorcy

Wiek kredytobiorcy bezpośrednio wiąże się z okresem kredytowania. Banki pozwalają zaciągnąć zobowiązanie maksymalnie na 35 lat. W związku z tym udzielają kredytu tym osobom, które po 35 latach kredytowania skończą 75-80 lat.

Więcej informacji znajdziecie na: https://pozyczkaposzukiwana.pl/oferty/produkty-bankowe/

AS
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.