Dywity z lotu ptaka (fot. archiw. UG Dywity)
Kilkaset złotych mogą zyskać przez najbliższe cztery lata mieszkańcy gminy Dywity, którzy zastosowali w swoim domu ekologiczne źródło ciepła. Taki bonus daje uchwała Rady Gminy w sprawie zwolnień z podatku od nieruchomości budynków mieszkalnych, w których zastosowano ekologiczne źródło ciepła.
Artur Chojecki, wojewoda warmińsko-mazurski, opublikował w Dzienniku Urzędowym Województwa Warmińsko-Mazurskiego uchwałę Rady Gminy Dywity podjętą na sesji 19 grudnia. To oznacza, że od 23 stycznia mieszkańcy mogą składać dokumenty w Urzędzie Gminy i starać się o zwolnienie podatkowe.
- Gdy ktoś złoży odpowiednie dokumenty w styczniu, to zwolnienie z podatku od nieruchomości za budynek mieszkalny będzie obowiązywać przez najbliższe 4 lata - do 31 grudnia 2023 roku - wyjaśnia Anna Kościńska, kierownik referatu podatków i opłat lokalnych UG Dywity.
Przyjmując, że przykładowy podatek wynosi 100 zł rocznie, to dzięki zwolnieniu mieszkaniec, który zastosował w swoim domu ekologiczne źródło ciepła, do 2023 roku zyska 400 zł. Jak czytamy w uchwale przez ekologiczne źródło ciepła należy rozumieć: pompę ciepła, źródło ogrzewania wykorzystujące energię elektryczną, olej opałowy lub gaz. Mimo że dokumenty o zwolnienie podatkowe można składać od 23 stycznia, to zainteresowanie nowym instrumentem promującym ekologiczne rozwiązanie jest bardzo duże. Mieszkańcy tłumnie odwiedzają referat podatków i opłat lokalnych i składają dokumenty.
- Wprowadzone przez radnych nowe prawo lokalne ma zachęcać mieszkańców do stosowania ekologicznych źródeł ciepła i ochrony środowiska - mówi wójt Daniel Zadworny.
- Ta uchwała to jednak nie wszystko. Chcemy wspierać mieszkańców i przedsiębiorców w ubieganiu się o dofinansowanie z programów „Mój prąd” i „Czyste powietrze”. Dlatego wspólnie z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej organizujemy cykliczne dyżury doradcy energetycznego, który podpowie, doradzi i pomoże napisać na miejscu wniosek o dofinansowanie. Pierwszy dyżur odbędzie się we wtorek 11 lutego w godz. 9.00-14.00 w sali konferencyjnej UG Dywity. Zapraszam serdecznie!