Sześć lat trwała realizacja projektu „Innowacyjny szpital” w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Olsztynie. W tym czasie szpital został wyposażony w najnowocześniejszy sprzęt medyczny o wartości prawie 9 mln złotych. Dzisiaj (16.01) dyrekcja i personel medyczny podsumowali projekt.
Stworzony w Ministerstwie Zdrowia projekt „Innowacyjny szpital” skierowany był do działających w Polsce szpitali uniwersyteckich. Celem olsztyńskiej części projektu było zwiększenie efektywności leczenia chorób układu oddechowego i chorób układu kostno-stawowo-mięśniowego poprzez doposażenie klinik, oddziałów i pracowni Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Olsztynie. Na jego realizację szpital otrzymał 8 776 600 zł z unijnego programu Infrastruktura i Środowisko. Pozostałą kwotę 1 316 490 zł dołożył budżet państwa w ramach dotacji celowej.
- To był projekt, który wzmacniał potencjał szpitali uniwersyteckich w najbardziej newralgicznych i nowoczesnych „działkach” - powiedział Łukasz Grabarczyk, zastępca dyrektora ds. lecznictwa Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Olsztynie.
- Zakupiliśmy bardzo nowoczesny sprzęt. Wreszcie pacjenci dostali leczenie z najwyższej półki.W ramach realizacji projektu do USK trafiły nowoczesne defibrylatory, respiratory, kardiomonitory z centralami, ssaki medyczne, aparaty EKG, pompy infuzyjne, wózki zabiegowe, aparat USG klasy Premium, aparaty do hemodializy, aparaty do elektrochirurgii, aparat do termolezji, bronchoskopy, narzędzia chirurgiczne i akcesoria medyczne.
- Sprzętu jest bardzo dużo, zarówno drobnego, jak i dużego - mówił dyrektor Grabarczyk.
- Drobny to np. monitory do monitorowania funkcji życiowych, respiratory czy defibrylatory. Ale też były zakupy bardzo duże, takie jak tzw. OARM czyli urządzenie do najnowocześniejszego leczenia chorób kręgosłupa, do stabilizacji małoinwazyjnej, takiej, że nawet najtrudniejsze operacje w tej chwili można wykonywać bardzo bezpiecznie. To także najnowocześniejszy sprzęt do hemodializy dla oddziału intensywnej terapii, czy ultrasonograf, który pozwala monitorować przepływy krwi.Na wyposażeniu USK znalazł się także aparat do leczenia bólu, który może być szczególnie przydatny w leczeniu pacjentów, na których nie działają już środki przeciwbólowe. Klinika chirurgii dostała najlepszy sprzęt, jaki można sobie w tej chwili wymarzyć. Pacjenci mogą obecnie przechodzić operacje bardzo mało inwazyjne - operacje, które do tej pory były bardzo rozległe. Najwyższej jakości w USK jest też aparatura diagnostyczna: rezonanse magnetyczne, aparatura radiologiczna, aparaty USG, aparaty do hemodializy. Doskonale wyposażony został także Oddział Intensywnej Opieki Medycznej.
- Kadra medyczna szpitala jest na najwyższym poziomie i zasługiwała na najwyższej jakości sprzęt, po to żeby jak najlepiej służyć pacjentom - powiedział także Łukasz Grabarczyk.
- Uniwersytecką klinikę wyróżnia obecnie nowoczesność i małoinwazyjność. Cieszę się, że lekarze będą mogli pracować w dużym komforcie na nowoczesnym sprzęcie. Prawda jest bowiem taka, że im większy komfort lekarza, tym pacjent jest lepiej leczony i zdecydowanie bardziej bezpieczny.Formalnie projekt „Innowacyjny szpital” ruszył 1 stycznia 2014 roku, a zakończy się 31.01.2020 roku.
Z D J Ę C I A
F I L M Y