Już po raz 9. odbyła się (10.01) w Olsztynie Ogólnopolska Noc Biologów. Podobne wydarzenia zorganizowane zostały również 35 innych ośrodkach akademickich i ogrodach botanicznych w Polsce. Hasło przewodnie tegorocznej Nocy Biologów to „Globalne zmiany środowiska”.
Organizator olsztyńskiej odsłony, Wydział Biologii i Biotechnologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, przygotował z partnerami ponad 100 różnych propozycji wystaw, wykładów, warsztatów, pokazów i gier edukacyjnych. Ten festiwal naukowy to duży wysiłek organizacyjny oraz współpraca bardzo wielu pracowników, doktorantów i studentów. W tym roku przedsięwzięcie sfinansował Wydział Biologii i Biotechnologii, w ramach projektu pn. „Warmińsko-Mazurski Uniwersytet Młodego Odkrywcy 2.0”, współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego oraz wolontariat bardzo wielu osób i wspierających przedsięwzięcie sponsorów.
Pomysł Nocy Biologów narodził się w Olsztynie 10 lat temu na wyjazdowej konferencji dziekanów wydziałów biologii i pokrewnych. Roli koordynatora ogólnopolskiego podjął się Wydział Biologii UAM w Poznaniu. Noc Biologów odbywa się corocznie w drugi piątek stycznia. Pierwszą Noc w styczniu 2012 r. zorganizowało 16 jednostek naukowych, w 2013 r., już 19 instytucji.
Przedsięwzięcie to ma na celu przekazanie szerokiej wiedzy przyrodniczej oraz wyników prowadzonych na UWM badań naukowych na różnych poziomach - od podstawowych wiadomości przyrodniczych do zagadnień problematycznych, nurtujących współczesną biologię i biotechnologię. Jednym z celów akcji jest zaszczepienie przekonania o kluczowej roli nauk przyrodniczych w egzystencji populacji ludzkiej na Ziemi, a także znaczenie biogospodarki w rozwoju regionalnym w północno-wschodniej Polsce. W tym roku akcentowano również treści związane z globalnymi zmianami środowiska, w tym globalnym ociepleniem.
Spotkania w ramach wydarzenia odbywały się tradycyjnie od rana, ponieważ organizatorowi zależy na umożliwieniu uczestnictwa w nich dzieciom i młodzieży szkolnej, zwłaszcza spoza Olsztyna. Dla nich przygotowano m.in. wykłady o skutkach interakcji kleszy z ludźmi, spotkania na temat kawy i orzechów, pracy biologa molekularnego, izolacji DNA, pracowni histologa, gry terenowe oraz quizy i konkursy.
Z D J Ę C I A
F I L M Y