W pierwszych dniach nowego 2020 roku ruszył z Olsztyna transport darów dla zamieszkujących Litwę Polaków. Tradycyjnie już od ponad 20 lat, zorganizował go olsztyński oddział Związku Piłsudczyków RP, tym razem przy współpracy ze Stowarzyszeniem Historycznym im. Stefana Roweckiego Grota i Stowarzyszeniem Patria Nostria, pod patronatem Wojewody Warmińsko-Mazurskiego.
Polacy na kresach potrzebują wsparcia i pomocy, poziom ubóstwa społecznego na terenie rejonu solecznickiego i wileńskiego wśród Polaków dramatycznie zwiększył się w ostatnich latach.
- Bez pomocy i wsparcia z Polski postępować będzie proces lituanizacji Polaków, dlatego ważne jest nasze zaangażowanie i różne formy udzielanego wsparcia - stwierdził Szczepan Worobiej z Stowarzyszenia Grota Roweckiego.
Dary dotarły do Stowarzyszenia Wspólnota Miłosierdzia Bożego i polskiej szkoły w Mejszogole. Wspólnota Miłosierdzia Bożego jest instytucją publiczną non profit, prowadzi działalność charytatywną, jej credo zawiera się w zdaniu „Prawdziwym bogactwem nie jest to co posiadasz, ale to, co dajesz”.
Prezes Wspólnoty Tadeusz Romanowski uhonorowany został najwyższym odznaczeniem Związku Piłsudczyków RP - Złotym Krzyżem, który w imieniu prezesa Zarządu Krajowego Związku wręczył podczas niedzielnej mszy św. w Butrymańcach celebrowanej przez księdza Józefa Aszkiełowicza prezes oddziału Piłsudczyków RP, Waldemar Ziarek.
Podczas pobytu na Litwie polska delegacja na czele z burmistrzem Dobrego Miasta Jarosławem Kowalskim i mecenasem Lechem Obarą, spotkała się z merem rejonu solecznickiego, siostrą Michaelą Rak, odwiedziła miejsca związane z działalnością Józefa Piłsudskiego, tj. Bezdany, Zułów, Powiewiórka, Pikieliszki i złożyła kwiaty pod pomnikiem pomordowanych Polaków w Ponarach.
Już po powrocie do Polski, 8 stycznia, przyszła wiadomość z Wilna o uhonorowaniu Tadeusza Romanowskiego tytułem Polaka Roku Wileńszczyzny.
Z D J Ę C I A