W Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie odbyła się dzisiaj (3.01) uroczysta inauguracja działalności Centrum Urazowego dla Dzieci. Tym samym mieszkańcy województwa warmińsko-mazurskiego zyskali specjalistyczny ośrodek z pełnym zapleczem diagnostycznym, zapewniającym kompleksowe leczenie ciężkich, mnogich i wielonarządowych obrażeń u osób poniżej 18. roku życia.
Średnio co czwarte dziecko, które jest leczone w Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie, trafia tu w wyniku urazów i zatruć. Jest to najczęstsza przyczyna hospitalizacji dzieci (w skali roku to ok. 7 tys. pacjentów). Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy w Olsztynie został zakwalifikowany przez Ministerstwo Zdrowia do utworzenia centrum jako jeden z 12 ośrodków w kraju, gdyż w strukturze placówki znajdowały się już wszystkie niezbędne oddziały, a także liczni specjaliści uczestniczący w kompleksowej opiece nad dzieckiem po urazie.
W ramach projektu nastąpiła rozbudowa szpitala o łącznej powierzchni ok. 800 m kw. oraz doposażenie w specjalistyczny sprzęt medyczny. Rozbudowa szpitala ruszyła w połowie 2018 roku. Cała inwestycja kosztowała ponad 11 mln zł, z czego ok. 9,5 mln pochodzi z funduszy europejskich.
Co się zmienia? Można śmiało powiedzieć, że dziś rozpoczęła się nowa epoka z zapewnianiu dzieciom z regionu bezpieczeństwa zdrowotnego:
» Centrum Urazowe dla Dzieci to szybsza i skuteczniejsza pomoc w nagłych wypadkach, które dotykają osoby poniżej 18 r.ż.,
» Szpital posiada w gotowości na przyjęcie pacjenta z urazem salę operacyjną i stanowisko intensywnej terapii wraz ze stosownym do urazu wyposażeniem,
» Szpital posiada interdyscyplinarny zespół specjalistów w celu wczesnej interwencji w stanie zagrożenia życia i wsparcie konsultacyjne w oddziałach oraz specjalistów prowadzących kontynuację terapii i leczenia do uzyskania sprawności.
» Centrum Urazowe dla Dzieci to nowa jakość w zapewnianiu opieki w stanie zagrożenie zdrowia i życia dziecka.
W uroczystym otwarciu centrum udział wzięli m.in. Sławomir Gadomski - wiceminister zdrowia, Artur Chojecki - wojewoda warmińsko-mazurski, Gustaw Marek Brzezin - marszałek województwa, Marcin Kuchciński - wicemarszałek województwa, prof. Janusz Bohosiewicz - krajowy konsultant w dziedzinie chirurgii dziecięcej, prof. Piotr Czauderna - koordynator Sekcji Ochrony Zdrowia Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie RP, Andrzej Zakrzewski - dyrektor Oddziału Wojewódzkiego NFZ, arcybiskup metropolita warmiński ks. Józef Górzyński, a także wiele innych osób, dzięki którym ten cud - jak mówi się potocznie o centrum, powstał.
Z D J Ę C I A