Już za trzy dni, w poniedziałek, 6 stycznia, ulicami Olsztyna przejdzie Orszak Trzech Króli. Będzie to już siódme wydarzenie w stolicy Warmii i Mazur organizowane przez Forum Prorodzinne - Stowarzyszenie Wspierania Działań Prorodzinnych. Dzisiaj (3.01) w Kurii Metropolitalnej Archidiecezji Warmińskiej organizatorzy i patroni honorowi orszaku, podczas spotkania z lokalnymi mediami, zachęcali do udziału w tym radosnym wydarzeniu i przedstawili jego program.
- Orszak Trzech Króli to przede wszystkim piękna tradycja staropolskich jasełek, największych na świecie - powiedział ks. Michał Tunkiewicz, prezes Forum Prorodzinnego, odpowiedzialny za organizację orszaku.
- Drugą znamienną cechą jest to, że aktorami nie są profesjonaliści, ale amatorzy - dzieci, młodzież i dorośli, którzy starają się opowiadać tę radosną wieść o narodzinach Boga - człowieka. Orszak łączy uczestników, biorąc w nim udział tworzymy wspólnotę lokalną.Ks. Tunkiewicz podkreślił, że zaproszenie do udziału w orszaku kierowane jest do wszystkich - zarówno wierzących, jak i niewierzących.
- Tak, jak stajenka nie miała drzwi i mógł do niej wejść każdy, tak i do orszaku mogą się włączyć wszyscy mieszkańcy naszego miasta oraz regionu. Chcemy wspólnie radośnie świętować, przy śpiewaniu polskich pięknych kolęd - dodał prezes Forum Prorodzinnego.
Do udziału w VII Olsztyńskim Orszaku zachęcali też patroni honorowi wydarzenia: marszałek województwa Gustaw Marek Brzezin, prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz oraz metropolita warmiński abp Józef Górzyński. Na jakie aspekty wydarzenia zwrócili uwagę, można dowiedzieć się, oglądając naszą wideo relację z dzisiejszej konferencji.
Organizacja orszaku nie będzie odbiegała od schematów, które znamy z poprzednich edycji. Na ulice Olsztyna wyruszą więc początkowo trzy orszaki: azjatycki (Melchior), europejski (Baltazar) i afrykański (Kacper).
Uczestnicy orszaku europejskiego spotkają się w kościele pw. Matki Boskiej Saletyńskiej przy ul. Morskiej. Tam o godz. 10.00 rozpocznie się msza święta, po której orszak ulicami Morską, Bałtycką, Konopnickiej, Nowowiejskiego i 11 Listopada przejdzie pod ratusz na Plac Jana Pawła II, gdzie ok. godz. 12.10 planowane jest spotkanie wszystkich trzech orszaków.
Nieco później, bo na godz. 11.00, zaplanowano spotkanie uczestników orszaku azjatyckiego w kościele pw. Św. Józefa przy ulicy Jagielońskiej. Po odprawieniu mszy św. orszak przejdzie pod ratusz ulicami: Jagiellońska, Wojska Polskiego, Skłodowskiej-Curie i 11 Listopada.
Również na godz. 11.00 zaplanowano spotkanie uczestników orszaku afrykańskiego w kościele NSPJ przy ul. Mickiewicza. Po mszy orszak przejdzie na Plac Jana Pawła II ulicami: Kopernika, Mickiewicza, Dąbrowszczaków, Mrongowiusza i 1 Maja.
W dalszą trasę w kierunku Placu Solidarności orszaki ruszą już wspólnie. Po drodze zatrzymają się na Placu Dunikowskiego i pod Urzędem Wojewódzkim.
Na trasie orszaku rozegrane zostaną cztery sceny, tzw. mansjony: Spotkanie Królów (Plac. Jana Pawła II), Pałac Heroda (Plac Dunikowskiego), Pasterze (pod UW) oraz Stajenka (na Pl. Solidarności).
Drugą część orszaku, którą wypełni wspólne kolędowanie, rozpocznie taniec w rytmie poloneza do kolędy „Bóg się rodzi”.
Organizatorzy dla uczestników orszaku przygotowali 3 tys. papierowych koron, 2 tys. śpiewników z kolędami, 2 tys. okolicznościowych kartek z błogosławieństwem abpa Górzyńskiego, 2 tys. nalepek z logo orszaku. Będą także szczodraki, cukierki (anielskie i diabelskie), ciastka, gorąca herbata i inne atrakcje.
W VII Olsztyńskim Orszaku Trzech Króli weźmie udział ponad 50 aktorów - amatorów, 400 rycerzy, dwórek i heroldów oraz około 150 wolontariuszy, którzy dbać będą o porządek.
Podczas orszaku prowadzona też będzie kwesta na stacjonarne olsztyńskie hospicjum dla dzieci.
Z D J Ę C I A
F I L M Y