W Działdowie poświęcony został nowo wybudowany kościół Zbawiciela Parafii Ewangelicko-Augsburskiej.
Na dzisiejszej (7.06) uroczystości obecni byli m.in. biskup Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego Janusz Jagucki, biskup diecezji mazurskiej Rudolf Bażanowski, wicemarszałek województwa warmińsko-mazurskiego Urszula Pasławska, starosta działdowski Marian Janicki, burmistrz Działdowa Bronisław Mazurkiewicz.
To wyjątkowa uroczystość dla ewangelików na Warmii i Mazurach. Do tej pory, od czasów powojennych, kościoły ewangelickie zamykano, przekazywano nieruchomości parafiom katolickim. To efekt tragicznych zdarzeń, jakie miały miejsce po wojnie wobec ludności mazurskiej, bez różnicy czy byli pochodzenia polskiego czy niemieckiego.
Wicemarszałek Urszula Pasławska podkreśliła, że tragizm tych ziem i ludności dotyczył wszystkich - i tych, którzy wyjeżdżali jako niepożądani, i autochtonów, którzy tu zostali, i tych którzy przyjechali tu nie z własnej woli. Ukraińcy, Wilniacy, Białorusini przyjechali tylko na chwilę, na niechciane ziemie z myślami, aby wrócić kiedyś do rodzinnego domu. I tak potrzeba było kilkadziesiąt lat, aby w swoistym tyglu wytopiła się nowa jakość więzi społecznych. Nie tymczasowych i nie byle jakich ale trwałych. Dziś każdy może powiedzieć, że jest Warmiakiem, Mazurem - ale nowej generacji. Nie można zapominać jednak o korzeniach, o tym co nas konstytuuje, bo idąc za słowami prof. Kotarbińskiego - „Przeszłość zachowana w pamięci staje się teraźniejszością” - powiedziała wicemarszałek Pasławska.
Parafia w Działdowie przed ponad 30 laty utraciła zabytkową, dużą świątynię. Tymczasową kaplicę urządzono w dawnym Muzeum Mazurskim przy ul. Jagiełły. Ówczesne władze obiecywały działdowskim ewangelikom nowy ośrodek sakralny, ale plany budowy kościoła pozostały tylko na papierze. Dopiero w 2005 roku, po sprzedaży nieruchomości parafialnej, uzyskano fundusze i dwa lata później rozpoczęto budowę nowej świątyni. Pierwsze nabożeństwo odprawiono w nieskończonym jeszcze obiekcie w wigilię 2007 roku.
Wnętrza kościoła wykonał architekt Tomasz Urbanowicz, który jest także autorem szklanej kuli „Zjednoczony świat”, ustawionej w centrum eliptycznej agory Parlamentu Europejskiego w Strasburgu.
Z D J Ę C I A