Jest stabilny i zrównoważony, ale to nie jest budżet naszych marzeń - tak o najważniejszym dokumencie finansowym Olsztyna mówił podczas dzisiejszego (18.12), II posiedzenia XVI sesji Rady Miasta przewodniczący Komisji Budżetu i Finansów RM prof. Mirosław Gornowicz.
W atmosferze wzajemnego żalu opozycji za brak współpracy przy tworzeniu projektu z jednej strony, zaś z drugiej o wymuszenie na koalicji rządzącej miastem cięć i rezygnacji z wielu przedsięwzięć planowanych do realizacji w nadchodzącym roku z powodu zmniejszenia wpływów i braku wyrównania subwencji oświatowej przez rząd krajowy w związku z wdrożeniem reformy oświaty, miejscy radni uchwalili budżet na 2020 rok.
-
Sytuacja finansowa samorządów jeszcze nigdy nie była tak trudna - mówił radny Łukasz Łukaszewski. -
Z każdej strony docierają informacje o cięciach, jakie szykują kolejne miasta. Niestety Olsztyn też jest w takiej sytuacji. Przez politykę podatkową rządu straciliśmy miliony złotych. Za pieniądze zostały sfinansowane obietnice partii rządzącej, a my musimy rezygnować z wydatków, które sprawiały, że życie olsztynian było bardziej komfortowe.Podczas sesji opozycja zarzucała kierownictwu Urzędu Miasta, że kwoty po stronie dochodów są wyższe niż w mijającym roku. Prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz, tłumaczył dlaczego tak jest:
-
Część pieniędzy tylko przechodzi przez nasze ręce, ponieważ realizujemy zadania nałożone na nas przez rząd, jak np. wypłata 500+ - wyjaśniał. -
Z tytułu zmian dających prawo do przyznania tej kwoty również na pierwsze dziecko, zapisaliśmy po stronie dochodów 50 milionów złotych. Ale taka kwota jest wpisana i w dochodach, i w wydatkach.O podwyżkach, jakie czekają nas w 2020 roku mówiła także dyrektor Wydziału Budżetu UM Teresa Zając. Z tytułu zwiększenia płacy minimalnej wydatki na wynagrodzenia wzrosną o blisko 10,6 miliona złotych. Samorząd odczuje także boleśnie skutki wzrostu cen prądu i usług (m.in. za wywóz odpadów). W efekcie w przyszłym roku trzeba będzie zrezygnować z wielu realizowanych dotychczas zadań.
Olsztynianie zatem nie będą mogli skorzystać np. z atrakcji w ramach projektu „Olsztyn. Aktywnie!”, Olsztyńskie Lato Artystyczne też nie zostanie w przyszłym roku zorganizowane z dotychczasowym rozmachem. Środki na tzw. kulturę nie wzrosną, zaś rady osiedli będą musiały działać z budżetem mniejszym o połowę w stosunku do roku bieżącego.
Zapraszamy do zapoznania się z zapisem wideo prezentacji projektu budżetu, dyskusji nad nim oraz odpowiedzi prezydenta na pytania, które padły podczas tej dyskusji.
Za przyjęciem budżetu głosowało 14 radnych, 8 było przeciw, 2 wstrzymało się od głosu.
Budżet na 2020 rok dostępny jest na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Miasta Olsztyna.
Z D J Ę C I A
F I L M Y