Isolette 8000 - tak się nazywa mikołajkowy prezent podarowany olsztyńskiemu Szpitalowi Dziecięcemu przez firmę Michelin. Mowa o nowoczesnym inkubatorze, który trafił właśnie do Klinicznego Oddziału Patologii i Wad Wrodzonych Noworodków. To wspaniałe zakończenie niezwykłego roku, w którym firma Michelin wspomogła specjalistyczne leczenie najmłodszych dzieci specjalistyczną aparaturą wartą w sumie około 800 tys. zł, kontynuując tym samym wieloletnią tradycję wspierania ratowania zdrowia i życia noworodków i wcześniaków.
- Ten inkubator to kolejny cenny dar, uzupełnienie sprzętu medycznego podarowanego nam przez Michelin w tym roku - mówi doktor Beata Jaroszewska-Świątek, ordynator Klinicznego Oddziału Patologii i Wad Wrodzonych Noworodków Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego w Olsztynie.
- Podarowany inkubator ułatwi sprawowanie optymalnej opieki nad dziećmi urodzonymi przedwcześnie. Dzięki nowoczesnej technologii zapewnia on utrzymanie stabilnego wewnętrznego środowiska termalnego, umożliwia stworzenie i monitorowanie optymalnych warunków temperatury i wilgotności powietrza, dając komfort cieplny i odpowiednią wilgotność, niezbędna dla prawidłowego rozwoju wcześniaków. Konstrukcja inkubatora, z wygodną regulacją, powoduje, że jest to idealny inkubator dla oddziałów noworodkowych. System kontroli kondensacji urządzenia powoduje zachowanie wysokich standardów higieny i lepszą ochronę przed zakażeniami szpitalnymi. Wartym wspomnienia jest fakt, że posiada on funkcje, wspierające opiekę rodzicom, pozwalając na ich codzienny, bliski kontakt z dzieckiem.Współpraca z Michelin Polska z Oddziałem Patologii Noworodka trwa już wiele lat. W lipcu br. firma Michelin, za pośrednictwem swojej Fundacji Korporacyjnej z siedzibą we Francji, dokonała największej jednorazowej darowizny w historii Klinicznego Oddziału Patologii i Wad Wrodzonych Noworodków i Niemowląt Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego w Olsztynie. Do oddziału trafił wtedy najnowocześniejszy sprzęt medyczny o wartości 150 000 euro, na który składają się 2 nowoczesne inkubatory, stacja centralnego monitorowania wraz z 8 kardiomonitorami, 2 kardiomonitorów transportowych, lampa do fototerapii oraz laktatory, z ich pełnym oprzyrządowaniem.
W ostatnich latach poprzez organizowaną przez Michelin inicjatywę charytatywny „Kilometry Pomocy” pracownicy Michelin wraz z mieszkańcami Olsztyna, biorąc udział w konkurencjach biegowych, jazdy na rowerze i chodzie, w sportowy sposób podarowali oddziałowi pierwszą centralę wraz z 5 kardiomonitorami. Ostatnio Michelin Polska S.A. dofinansował zakup aparatu do badań USG. Aparat ten pozwala na codzienną, szybką diagnostykę najczęstszych nieprawidłowości z zakresu badań przezciemieniowych, jamy brzusznej oraz serca przy łóżku pacjentów.
Dlaczego to wsparcie ma tak duże znaczenie? Oddział Patologii i Wad Wrodzonych Noworodków i Niemowląt Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego w Olsztynie jest oddziałem najwyższego, III stopnia referencyjności, w skali województwa warmińsko-mazurskiego w zakresie patologii okresu noworodkowego. Rocznie w oddziale leczonych jest ok. 900 noworodków. Oddział jest jedynym specjalistycznym odziałem w województwie, który przyjmuje noworodki i niemowlęta z najtrudniejszymi, złożonymi problemami klinicznymi z obszaru całego województwa warmińsko-mazurskiego, a coraz częściej z regionu, a nawet całego kraju. Pacjentami oddziału są noworodki z wrodzonymi wadami rozwojowymi, po złożonych zabiegach chirurgicznych. Są to również wcześniaki, których przedwczesne urodzenie powikłane jest długotrwałą niewydolnością oddechową i ciężkimi zakażeniami. To najbardziej wrażliwa i wymagająca grupa pacjentów, ze względu na częste powikłania wcześniactwa, wymagającą długotrwałej, kilkumiesięcznej nierzadko opieki, dla których najważniejszym sposobem terapii jest zapewnienie różnych form wsparcia oddechowego i tlenoterapii oraz komfortu cieplnego.