W miniony piątek (13.12) w Oranżerii Kultury w Lidzbarku Warmińskim zabrzmiały dźwięki moniuszkowskich pieśni i arii. Wykonał je obdarzony niezwykle rzadkim głosem basso profondo Zbigniew Stępniak i towarzysząca mu pianistka Natalia Klykova.
Gość Oranżerii Kultury jest muzykologiem, pedagogiem śpiewu, wykładowcą emisji głosu i adiunktem Katedry Wczesnej Edukacji Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Znany jest też publiczności z występu podczas Koncertów Noworocznych w roku 2016. Zbigniew Stępniak w swoim repertuarze ma utwory kompozytorów od renesansu do współczesności: operowe arie basowe, pieśni, dzieła oratoryjno-kantatowe, szczególnie rzadko wykonywane kompozycje barokowe dla basso-profondo.
Grudniowego wieczoru w jego wykonaniu publiczność usłyszała 16 utworów z bogatego repertuaru ojca polskiej opery narodowej. Program zawierał zarówno pieśni liryczne, refleksyjne, jak też patriotyczne czy żartobliwe, m.in. „Trzech budrysów”, „Znasz-li ten kraj”, „Dziad i baba”, „Pieśń żeglarzy”. Większość z nich została skomponowana do słów polskich poetów romantycznych, takich jak Syrokomla, Czeczot, Zaleski, ale znalazły się też utwory pióra Goethego czy Kozłowa.
Artysta zaśpiewał brawurowo tytułową arię Skołuby „Ten zegar stary” z opery „Straszny dwór”, ze zjawiskowo niskim i długim wykonaniem końcowych fraz ze słynną „tabaką”.
Zbigniew Stępniak podbił serca publiczności bezpośredniością oraz dyskretnym humorem w trakcie wykonań utworów Moniuszki. Podczas finału artysta wspólnie z publicznością zaśpiewali utwór „Kum i kuma”. Jako ostatnia zabrzmiała nastrojowa pieśń „Wieczorny dzwon”.
Urzeczona publiczność doceniła artystów, nagradzając spontanicznymi, gorącymi brawami na stojąco.
Było to ostatnie tegoroczne spotkanie w cyklu „Spotkań w Oranżerii Kultury” w ramach projektu realizowanego pod tym samym tytułem.
Z D J Ę C I A