Dziś (2.10), prezes Rady Ministrów Jarosław Kaczyński przebywał w województwie warmińsko-mazurskim. Program wizyty dziennikarze poznali dopiero dzisiaj rano, mimo że (jak ustaliła Gazeta On-Line Olsztyn24), o wizycie premiera wiadomo było już w piątek poprzedniego tygodnia, a rzecznik prasowy wojewody warmińsko-mazurskiego deklarowała, iż harmonogram wizyty zostanie rozesłany dziennikarzom w poniedziałek do godz. 14. Należy więc sądzić, że program ten był ustalany do ostatniego momentu.
Wizyta premiera opóźniła się o 30-40 minut, ponieważ warunki pogodowe uniemożliwiły start rządowego śmigłowca i oczekiwany przez wielu gość przyjechał na Warmię i Mazury samochodem, w licznej kawalkadzie pojazdów.
Pobyt prezesa Rady Ministrów w naszym regionie rozpoczęła wizyta w Kościele Św. Anny w Barczewie. Zmodernizowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego kościół św. Anny i św. Szczepana stanowi zabytek architektury sakralnej grupy I. Jest późnogotyckim kościołem parafialnym, jego budowę ukończono w 1386 r. Wielokrotnie był niszczony przez pożary i przebudowywany. W 1894 r., podczas prac restauracyjnych, dobudowano od strony wschodniej prezbiterium. Dziedziniec otoczony jest murem z trzema dużymi bramami i pięcioma furtami, kutymi z żelaza. Wystrój wnętrza kościoła jest w większości barokowy i neogotycki. Znajdują się tu organy z 1700 r., stalle, chór, ołtarz główny i boczne ołtarze oraz freski ścienne.
Kościół św. Anny w Barczewie dwukrotnie otrzymał środki finansowe, które są w dyspozycji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programów Operacyjnych. W ostatnim, kwietniowym naborze w 2007 r. przeznaczono kwotę 400 tys. zł na modernizację wieży kościelnej oraz remont dachu kościoła. W 2005 r. proboszcz na prace remontowe w kościele otrzymał 150 tys. zł.
-
Dziedzictwo kościoła jest dziedzictwem narodu - mówił premier w Barczewie. -
Nie może więc dziwić, że państwo łoży duże środki finansowe na zachowanie tego dziedzictwa.
Drugim punktem programu była wizytacja drogi krajowej nr 16 w okolicach modernizowanej obwodnicy Barczewa.
- Drogi na Warmii i Mazurach należą do najbardziej zaniedbanych w kraju, dlatego musimy je intensywnie modernizować - zauważył premier.
Z Barczewa kolumna rządowa przemieściła się do Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie, gdzie premier wraz wojewodą warmińsko-mazurskim spotkał się z dziennikarzami.
Zwrócić uwagę czytelników należy na podniesienie przez premiera i wojewodę kwestii porządkowania ksiąg wieczystych, co zapobiegnie skutecznym roszczeniom dawnych właścicieli nieruchomości na Warmii i Mazurach.
Druga z istotnych okoliczności konferencji prasowej, to pytanie jednego z dziennikarzy, czy premier posiada prawo jazdy. Premier odpowiedział:
- Z bólem przyznaję, że nie mam prawa jazdy. To mnie pan schwytał - dodał po chwili.
Ta, wydawało by się mało istotna okoliczność została skwapliwie wyłapana i wykorzystana przez Platformę Obywatelską, ale o tym w artykule o regionalnej konwencji wyborczej PO w Olsztynie.
Wychodząc z konferencji prasowej, premier przeszedł wśród stoisk zorganizowanych w holu Urzędu Wojewódzkiego przez Ochotnicze Hufce Pracy Targów Pracy. Rozmawiał również krótko z mieszkańcami Olsztyna o początkach Solidarności.
Oficjalną część wizyty premiera Jarosława Kaczyńskiego w Olsztynie zakończył pobyt w Instytucie Kultury Chrześcijańskiej w Olsztynie przy ul. Kopernika 47, gdzie przekazał Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski rodzicom zamordowanego w 1985 r. przez milicjantów studenta Marcina Antonowicza. Order został nadany Marcinowi Adamowiczowi pośmiertnie. W tej części wizyty uczestniczyli tylko dziennikarze oraz, zgodnie z wolą państwa Antonowiczów, nieliczna grupa bliskich i znajomych rodziny.
Z D J Ę C I A