Wykonanie stroika na świąteczny stół to niełatwa sztuka, a ludzie z niepełnosprawnością intelektualną chcą i potrafią twórczo pracować. Tak można najkrócej podsumować I Wojewódzki Konkurs Rękodzielniczy uczniów szkół specjalnych, który odbył się dziś (4.12) w ZPE.
W konkursie uczestniczyło ośmioro zawodników ze szkół przysposabiających do pracy z: Mrągowa, Iławy, Biskupca, Kruz, Nidzicy, Szczytna oraz dwóch z Olsztyna - SPOSW oraz ZPE. Ich zadaniem było wykonanie przez półtorej godziny bożonarodzeniowego stroika według własnego pomysłu, z wybranych materiałów proponowanych przez organizatorów.
Pracę młodych artystów oceniało jury w składzie: Anna Koniecpolska - profesor rysunku i malarstwa w Państwowym Liceum Plastycznym, Joanna Kochańska - właścicielka hurtowni artykułów papierniczych i biurowych i Elżbieta Obrębska - kierownik Działu Oświaty w Muzeum Budownictwa Ludowego w Olsztynku. Według kryteriów takich jak precyzja wykonania, pomysł, samodzielność w pracy.
Obrady komisji trwały dość długo, bo wszystkie stroiki wyróżniały się oryginalnością. Ostatecznie zwyciężył Kamil Nowakowski z Nidzicy. Drugie miejsce zajęła Klaudia Rosa z Kruz, trzecie - Michał Kołodka z Mrągowa. Nagrody wręczała im Wanda Agnieszka Jabłońska, dyrektor ZPE, gratulując dobrych pomysłów i życząc kolejnych na przyszłość. Wszyscy uczestnicy zostali jednak wyróżnieni dyplomem i nagrodami - niespodziankami.
Konkurs rękodzielniczy był autorskim pomysłem Michaliny Kłujszo, nauczycielki szkoły przysposabiającej do pracy ZPE. W realizację zaangażowali się także Anna Wangin-Dmyterko, Justyna Dowiedczyk i Michał Śliwiński.
A za rok kolejny, drugi już konkurs rękodzieła w ZPE. Wszystko wskazuje na to, że stanie się imprezą cykliczną.
Nagrody ufundowali: Multikino, Helios, OSiR, kwiaciarnia Flora oraz hurtownia JG Flora.
Z D J Ę C I A