Coraz więcej osób, w tym również mieszkańców Olsztyna, solidaryzuje się z sędziami, których w ostatnich miesiącach spotykają represje ze strony władzy wykonawczej. Taki wniosek można wysnuć z frekwencji na dzisiejszej (1.12) manifestacji Komitetu Obrony Demokracji pod olsztyńskim Sądem Rejonowym, w której wzięło udział około tysiąca osób.
- Zgromadziliśmy się tutaj na na apel Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia, aby wesprzeć sędziów, aby poczuli, że nie są sami - powiedział Jerzy Wądołowski z warmińsko-mazurskiego KOD, otwierając zgromadzenie pod sądem.
- W dzisiejszej Polsce sędziowie są grupą zawodową, która jest represjonowana, bo jak inaczej można nazwać działania polegające na odwoływaniu ze stanowisk i wszczynanie postępowań dyscyplinarnych.Na początek organizatorzy manifestacji zaproponowali wysłuchanie nagrania z preambułą Konstytucji RP, którą odczytał Jerzy Radziwiłowicz - aktor teatralny i filmowy znany m.in. jako odtwórca głównych ról w Waldemar Mierzwa gościem klubu „Człowieku z marmuru” i „Człowieku z żelaza”.
- Wysłuchaliśmy preambuły do naszej Konstytucji - Konstytucji, w której zapisana jest zasada niezawisłości sędziowskiej, Konstytucji, która jest gwarancją praw i wolności obywateli, w obronie której stają dzisiaj sędziowie - powiedziała potem Marta Kamińska z warmińsko-mazurskiego KOD.
- Odważni, niezawiśli sędziowie, którzy orzekają nie patrząc się na to, czego żądają politycy, ale na to, co stanowi Konstytucja będąca najwyższym prawem Rzeczypospolitej. I za to spotykają ich ze strony władzy represje.
Marta Kamińska przypomniała sprawę olsztyńskiego sędziego Pawła Juszczyszyna, który powołując się na wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej zwrócił się do Kancelarii Sejmu o ujawnienie list poparcia dla członków Krajowej Rady Sądownictwa, i który za to został odwołany z delegacji do Sądu Okręgowego w Olsztynie, a następnie wobec sędziego zostało wszczęte postępowanie dyscyplinarne. Dodatkowo prezes Sądu Rejonowego w Olsztynie zawiesił sędziego Juszczyszyna w wykonywaniu obowiązków służbowych.
Prowadzący zgromadzenie podali też inne przykłady represji stosowanych wobec sędziów. Wymienili nazwiska sędzi Doroty Lutostańskiej z Sądu Okręgowego w Olsztynie (zarzucono jej pozowanie na fotografii w koszulce z napisem „Konstytucja”), sędzi Olimpii Barańskiej-Małyszek z Sądu Rejonowego w Gorzowie Wielkopolskim, sędzi Moniki Frąckowiak z Sądu Rejonowego Poznań - Nowe Miasto, sędziego Bartłomieja Przymusińskiego z Sądu Rejonowego Poznań - Stare Miasto, sędziego Arkadiusza Krupy z Sądu Rejonowego w Łobzie, sędziego Łukasza Mrozka z Sądu Rejonowego dla Warszawy Śródmieścia, sędziego Igora Tuleyi z Sądu Okręgowego w Warszawie, sędziego Waldemara Żurka z Sądu Okręgowego w Krakowie, sędziego Wojciecha Łączewskiego z Sądu Rejonowego dla Warszawy Śródmieście, sędziego Sławomira Jęksy z Sądu Okręgowego w Poznaniu.
- To tylko kilka nazwisk, to wierzchołek góry lodowej - posumowała Marta Kamińska.
- Gdybyśmy chcieli wyczytać wszystkich sędziów, wobec których toczą się postępowania za to jak orzekali, za to, że orzekali niezawiśle, musielibyśmy tutaj zostać co najmniej do jutra.W zgromadzeniu uczestniczyli też sędziowie. Do uczestników przemówiła dwójka z nich: sędzia Sądu Rejonowego w Bartoszycach Ewa Kurasz i sędzia Sądu Okręgowego w Olsztynie Rafał Kubicki.
- Celem władzy wykonawczej i ustawodawczej nie są sędziowie sami w sobie, my jesteśmy kluczem do tego, by móc panować nad Państwem, jako narodem i jako obywatelami. Jesteśmy zaporą. Jeśli my „polegniemy”, Państwo staną się pod wieloma względami bezbronni wobec innych władz - powiedziała m.in. sędzia Ewa Kurasz.
- Chcemy, żeby Polska pozostała demokratycznym państwem prawa. Nie chcemy iść w stronę Turcji, gdzie sędziowie w tej chwili siedzą w więzieniach i skonfiskowano im majątki. Chcemy zostać wolnym krajem, chcemy, żeby w naszym kraju były wolne sądy, żeby byli wolni ludzie, żeby były wolne wybory - dodała.
- Adwokaci są bardzo zaniepokojeni sytuacją, która trwa od dłuższego czasu w naszym kraju - powiedział następny mówca, mec. Karol Wójcik, rzecznik Okręgowej Rady Adwokackiej w Olsztynie.
- Coraz większe zaniepokojenie budzą kolejne kroki władzy wykonawczej, włącznie z tymi krokami podejmowanymi w Olsztynie. Dlatego Okręgowa Rada Adwokacka przygotowała oświadczenie.Mec. Wójcik odczytał oświadczenie ORA, w którym m.in. napisano:
„Okręgowa Rada Adwokacka w pełni popiera wyrażony przez pana sędziego [Pawła Juszczyszyna - red.], że prawo stron do rzetelnego procesu jest ważniejsze od sytuacji zawodowej sędziego, a także popiera skierowany przez pana sędziego apel do koleżanek i kolegów sędziów, aby zawsze pamiętali o rocie ślubowania sędziowskiego i orzekali niezawiśle i odważnie. Zdaniem ORA każdy organ państwa i każdy obywatel powinien szanować wyrażoną w artykule 172 Konstytucji RP zasadę, że sądy i trybunały są władzą odrębną i niezależną od innych władz oraz wynikająca z artykułu 178 ust. 1 Konstytucji RP zasadą, że sędziowie w sprawowaniu swojego urzędu są niezawiśli i podlegają tylko Konstytucji oraz ustawom”.Po wystąpieniu mec. Wójcika sędzia Ewa Kurasz odczytała rotę ślubowania sędziowskiego.
W czasie Manifestacji głos zabrał także Krzysztof Łoziński - działacz opozycji antykomunistycznej w okresie PRL-u, przewodniczący Komitetu Obrony Demokracji w latach 2017-2019.
- Problem, z którym mamy do czynienia w Polsce w tej chwili jest znacznie większy i poważniejszy niż represje wobec sędziów - powiedział Łoziński.
- Nowoczesne Państwo i nowoczesne społeczeństwo opiera się na dwóch filarach: na prawie, które musi być przestrzegane i na normach tworzonych przez autorytety. Oba te filary są w tej chwili niszczone na dużą skalę.(...) Po tego typu przemianach pozostanie... demoralizacja. I to jest największa szkoda jaka jest robiona Polsce w tej chwili - dodał.
Na zakończenie zgromadzenie uczestnicy zapali latarki w swoich telefonach komórkowych tworząc „Światełko nadziei”.
Organizatorzy dzisiejszej manifestacji zapowiedzieli kolejne manifestacje, które będą organizowane w zależności od rozwoju sytuacji.
Z D J Ę C I A
F I L M Y