Finał 5. Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego „Słowem Malowane” - Julian Tuwim ’2019 odbył się w Miejskiej Bibliotece Pedagogicznej - Oranżerii Kultury w Lidzbarku Warmińskim 23 listopada. Pokonkursową wystawę prac laureatów otwarto w siedzibie placówki - zabytkowym pawilonie letnim biskupów warmińskich.
Goście z różnych stron Polski - laureaci z rodzinami, opiekunowie, instruktorzy, miłośnicy ilustracji książkowej oraz stali bywalcy wydarzeń kulturalnych w Oranżerii Kultury. W tym roku konkurs poświęcony został poezji Juliana Tuwima w 125. rocznicę jego urodzin. Poeta znany z błyskotliwego umysłu twórczego jest autorem wodewili, skeczy, librett operetkowych i tekstów piosenek oraz popularnych wierszy dla dzieci.
Tuwimowska twórczość okazała się niebywale inspirującym tematem! Nadesłano 768 prac z 69 placówek, m.in. z Konina, Zielonej Góry, Warszawy, Jasła, Tomaszowa Lubelskiego, Zduńskiej Woli, Zamościa, Pułtuska, Bydgoszczy, Torzymia, Dubiecka, Olkusza, Kiwit, Dobrego Miasta, Bartoszyc, Jezioran, Ornety i Lidzbarka Warmińskiego. Wiek twórców sięgał od 4 do 56 lat, ale to najmłodsi uczestnicy zdominowali konkurs - to oni najchętniej tworzyli do słowa poetyckiego niesamowite obrazy plastyczne.
Jury w osobach Agata Gęśla, Małgorzata Jackiewicz-Garniec, Vera Kobylińska, Anna Puszcz i Adam Brodowski miało trudne zadanie. Zgodnie z regulaminem rozpatrywano prace w 6 kategoriach: przedszkola, klasy I-III, klasy IV-VIII, szkoły ponadpodstawowe, licea plastyczne oraz podopieczni szkół i placówek specjalnych. Zilustrowano 86 utworów z bogatej spuścizny literackiej Juliana Tuwima.
W rankingu najczęściej interpretowanych tytułów bezapelacyjnie zwyciężył „Kotek” ukazując się w 120 pomysłowych odsłonach. W panteonie najczęściej wykorzystywanych utworów znalazły się też tłusta „Lokomotywa” i niesforne „Abecadło”. Pojawiły się również interpretacje „Kwietniowej brzózki”, „Czereśni”, „Ławeczki marzeń”, „Erotyku o bzach”.
Komisja doceniła warsztat pracy i kreatywność uczestników konkursu oraz ich opiekunów. Przyznano 45 nagród i 34 wyróżnienia, a wszystkim obecnym Laureatom wręczono dyplomy i nagrody. Artystka Vera Kobylińska, malarka i graficzka, w imieniu jury przedstawiła wnioski z prac komisji konkursowej. Poetę Juliana Tuwima uhonorowano w sposób szczególny - gremialnie wyrecytowano wiersze autora „Murzynek Bambo” i „Pan Tralaliński”.
Konkurs ma charakter cykliczny, został zainicjowany w 2015 i odbywa się raz w roku, zawsze jesienią. Była to już 5. jubileuszowa edycja, która została objęta patronatem honorowym przez Polskie Towarzystwo Wydawców Książek, Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty, Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego oraz Burmistrza Lidzbarka Warmińskiego.
Z D J Ę C I A