(fot. mat. pras.)
Pies z wiekiem coraz częściej zapada na choroby, które utrudniają mu poruszanie się, jedzenie i radosną zabawę. Zwierzaki mające powyżej 10 lat bywają przez to apatyczne, rzadko opuszczają dom, a podczas spacerów unikają chodzenia i biegania. Jakie są najczęstsze choćby psów seniorów?
1. Choroby stawów
2. Problemy z funkcjonowaniem nerek
3. Nowotwory złośliwe
4. Otyłość
5. Zaburzenia trawienia
Dojrzałe psiaki mogą cieszyć się dobrym zdrowiem przez długi czas, gdy ich właściciele zadbają o prawidłowe karmienie czworonogów i o odpowiednią profilaktykę weterynaryjną. Dzięki nim można uniknąć 5 najczęstszych chorób, które dotykają wszystkie rasy psów. Oto schorzenia, które dotyczą wielu pupili powyżej 10. roku życia.
Choroby stawów
Choroby stawów u psów objawiają się w sposób podobny jak u ludzi. Ból utrudnia zwierzakom chodzenie, ograniczając ich aktywność i sprawiając, że pupile stają się apatyczni. Schorzenia stawów u czworonogów można skutecznie leczyć u weterynarza, jeśli ich objawy zostaną wcześnie zauważone. W zaawansowanych przypadkach ulgę zwierzęciu przynosi pływanie w chłodnej wodzie.
Problemy z funkcjonowaniem nerek
Z wiekiem u psów pogarsza się wydolność nerek. Objawami ich złej pracy są apatia, nudności i trudności z oddawaniem moczu. Pies może zachowywać się nerwowo podczas spacerów, zwłaszcza gdy podejmie próbę opróżnienia pęcherza. Schorzenia nerek leczy się za pomocą specjalistycznych środków wydawanych na receptę od weterynarza. Ponadto wskazana jest zmiana diety. Specjalistyczna
karma dla psów mniej obciąża nerki i ułatwia ich pracę w przeciwieństwie do karm dostępnych w supermarketach i dyskontach.
Nowotwory złośliweNiestety, psy w starszym wieku dość często chorują na nowotwory. Nierzadko są to nowotwory złośliwe, które trudno leczy się ze względu na zbyt późne rozpoznanie. Psy długo ukrywają objawy raka, nawet gdy dokucza im ból. Dzieje się tak, gdyż instynkt zmusza czworonogi do nieokazywania słabości, która w naturze oznaczałaby wykluczenie ze stada lub utratę zajmowanej w nim pozycji. Jeżeli nowotwór złośliwy zostanie rozpoznany u psa w zaawansowanym stadium, weterynarz może zaproponować jedynie leczenie zmniejszające dolegliwości bólowe. W przypadku skrajnego wyniszczenia organizmu, weterynarz może zasugerować uśpienie psa w celu skrócenia jego cierpienia.
Otyłość
Starsze psiaki stają się mniej ruchliwe, a zmiany hormonalne w ich organizmach sprawiają, że układ pokarmowy pracuje wolniej. Jeżeli właściciel zwierzęcia nie zadba o prawidłową dietę dla psa w podeszłym wieku, pupil zacznie szybko przybierać na wadze. Tycie doprowadzi do otyłości, która ma niebezpieczne dla zdrowia zwierzęcia konsekwencje. Nadmierna masa ciała przysporzy psiemu seniorowi problemów ze stawami, a także negatywnie wpłynie na funkcjonowanie wszystkich narządów wewnętrznych. Odchudzanie psa jest trudne, dlatego lepiej jest zawczasu zadbać o jego prawidłową wagę.
Zaburzenia trawienia
Zaburzenia trawienia u psów w wieku powyżej 10 lat pojawiają się z kilku przyczyn. Ich powodem może być choroba trzustki, np. przewlekłe zapalenie trzustki. Psy chorują również na cukrzycę. Inną przyczyną zaburzeń pracy układu trawienia u starszych psiaków jest nieprawidłowe żywienie przez większą część życia pupila. Podawanie psom resztek z domowych obiadów lub słodyczy sprawia, że czworonogi w podeszłym wieku cierpią na zaparcia, uciążliwe biegunki, wymioty lub inne problemy gastryczne. Żywienie pupili odpowiednimi dla nich karmami bytowymi i leczniczymi pozwala uniknąć zaburzeń trawienia do ich późnej starości.