9 listopada w kościele Agios Nicolas w należącym do sieci Cittaslow miasteczku Yeniboğaziçi na Północnym Cyprze, podczas spotkania Komitetu Koordynującego Cittaslow, przyjęto nowych członków do międzynarodowej sieci Cittaslow. Jednym z nich był Powiat Olsztyński, reprezentowany przez starostę olsztyńskiego.
Andrzej Abako odebrał podczas tej uroczystości certyfikat członka wspierającego Cittaslow przekazany Powiatowi Olsztyńskiemu z rąk przewodniczącego stowarzyszenia Cittaslow Stefano Pisaniego. Certyfikat ten nadano powiatowi jako pierwszemu w Polsce. W naszym regionie takie wyróżnienie otrzymała także firma Szynaka Meble.
O przekazaniu certyfikatu oraz działaniach, jakie powiat podejmie w związku z jego otrzymaniem, poinformowano dzisiaj (18.11) podczas spotkania starosty oraz Bożeny Cebulskiej, dyrektor Biura Stowarzyszenia „Polskie Miasta Cittaslow” z mediami w Starostwie Powiatowym w Olsztynie.
-
Powiat olsztyński jest jednym z dwóch na świecie i jedynym w Polsce członkiem wspierającym międzynarodowej sieci miast Cittaslow - potwierdza Bożena Cebulska. -
Pierwszym członkiem wspierającym polską sieć zostało województwo warmińsko-mazurskie. Miało to miejsce w 2006 roku.
Cittaslow to sieć Miast Dobrego Życia. Promuje ona spokojny, zrównoważony rozwój lokalnych społeczności dla polepszania jakości życia ich mieszkańców. Obecnie należy do niej pięć gmin miejskich z obszaru powiatu olsztyńskiego: Barczewo, Biskupiec, Dobre Miasto, Jeziorany i Olsztynek.
-
Jesteśmy powiatem, na terenie którego znajduje się najwięcej miast zrzeszonych w Cittaslow - informuje starosta Abako. -
Postanowiliśmy zatem powziąć starania na rzecz członkostwa w sieci jako członka wspierającego, aby promować ideę zrównoważonego życia w powiecie i otwarcie miast Cittaslow na sąsiadów.Powiat już podejmuje działania w tym zakresie. W planach ma na przykład, na zakończenie sezonu letniego w sierpniu 2020 roku, wspólna z marszałkiem województwa organizacja imprezy pod hasłem „Warmia jest slow” (powstałym na bazie hasła promującego powiat „Warmia jest miła”) z udziałem miast-członków sieci z całej Polski, aby pokazać walory warmińskiej ziemi.
Więcej informacji dostępnych będzie w zapisie wideo spotkania.
Z D J Ę C I A
F I L M Y