Koniec roku do dobry czas na planowanie budżetów na przyszły rok, a w szczególności - ewentualnego rozwoju działalności gospodarczej czy firmy. W takim wypadku prawidłowym działaniem jest, między innymi zweryfikowanie kosztów stanowiska nowego pracownika, ale również pełnych kosztów zatrudnienia nowej osoby, jeszcze przed udostępnieniem ogłoszeń o pracę. Większość kandydatów będzie bowiem zainteresowana tym, ile faktycznie dostanie pieniędzy (netto) na rękę, natomiast dla pracodawcy, kwotą do wliczania w ramach budżetu jest konieczność zapłaty wynagrodzenia wraz z wszelkimi obciążeniami, podatkami oraz składkami (brutto). Przepisy dotyczące tych obciążeń dość często są zmieniane, a sposoby wyliczeń mogą być skomplikowane - tak powstały koncepty stworzenia wygodnych narzędzi do szybkiego przeliczenia wynagrodzeń - czyli tak zwane „kalkulatory wynagrodzeń”. Jak z nich skorzystać i jak wybrać dobre oprogramowanie?
Jak wybrać odpowiedni kalkulator wynagrodzeń / płac?
Na pierwszy rzut oka - kalkulatory wynagrodzeń niewiele się od siebie różnią. Wpisujemy kwotę wynagrodzenia, określamy czy jest to kwota netto czy brutto i już po jednym kliknięciu pokazuje się wynik wyliczenia. Żeby przedstawione dane były jednak wiarygodne, należy pamiętać o korzystaniu tylko z odpowiednich narzędzi wyliczeniowych (kalkulatorów wynagrodzeń). Na co zwrócić uwagę?
» pierwszą ważną okolicznością jest to, czy kalkulator wynagrodzeń został stworzony przez specjalistów. Niestety zdarza się, że w celu podniesienia „oglądalności” swojej strony, jej właściciele dodają bezpłatne narzędzia, typu: kalkulatory pobrane z Internetu. Są to wtedy mechanizmy nieznanych właściwości i nie wiadomo kto merytorycznie odpowiada za ich strukturę oraz zasady działania. Dlatego przed skorzystaniem z kalkulatora wynagrodzeń, warto wybrać stronę znanego, rekomendowanego dostawcy informacji finansowych, podatkowych, czy usług typu formularze podatkowe, itp.;
» drugą okolicznością, na którą warto zwrócić uwagę, jest aktualność danego narzędzia, ponieważ przepisy dotyczące wynagrodzeń, zobowiązań składkowych i podatkowych są dość często nowelizowane. Dlatego, aby otrzymać racjonalną informację, należy korzystać tylko z kalkulatorów z bieżącą i aktualną bazą danych - można sprawdzić to na przykład rozwijając opcje „zaawansowane” i sprawdzając czy da wybrać się dany rok podatkowy;
» trzecią i być może jednym z najważniejszych warunków jest możliwość zindywidualizowania zapytania - chodzi o to, aby dany kalkulator wynagrodzeń posiadał możliwość rozszerzenia opcji (np. w formie zakładki „zaawansowane”), albowiem często obciążenia wynagrodzenia dla pracownika i pracodawcy zależą od roku podatkowego, rodzaju umowy, rodzaju kosztów, kosztów autorskich, a dodatkowo zmieniać sytuację mogą rozliczenie z małżonkiem, dodawanie lub nie składek chorobowych ZUS, odliczenia kwoty wolnej, poziom kosztów autorskich, ukończenie 26 roku życia, pozostawanie uczniem lub studentem, itp.
Jak prawidłowo korzystać z kalkulatora wynagrodzeń?
Wskazówki jak wybrać odpowiedni
kalkulator wynagrodzeń, jednocześnie mogą odnosić się do tego jak korzystać z tego rodzaju narzędzi. Po pierwsze, należy pamiętać o wypełnieniu opcji dodatkowych „zaawansowane”, a po drugie - wprowadzeniu odpowiedniej daty zapytania / wyliczenia.
Z D J Ę C I A