Dzisiaj (5.06) Oddziały Regionalne Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa rozpoczęły przyjmowanie wniosków rolników o przyznanie pomocy finansowej w ramach działania „Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej” z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich realizowanego w latach 2007 - 2013. Zainteresowanie rolników uzyskaniem pomocy jest olbrzymie. Już kilka dni temu pod siedzibami Oddziałów Agencji stanęli pierwsi rolnicy. Potem stworzono społeczne listy kolejkowe.
Okazuje się, zapobiegliwość rolników była uzasadniona. Jak poinformował rzecznik prasowy Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa już dzisiaj w południe w kilku oddziałach Agencji, m.in. w Olsztynie, złożone wnioski wyczerpały w 120 proc. limit środków przewidzianych na 2008 rok dla poszczególnych województw. Dlatego kolejne wnioski będą przyjmowane jeszcze tylko jutro.
M. in. organizacja przyjmowania wniosków i wysokość środków pomocowych przeznaczonych dla rolników naszego województwa zostały skrytykowane przez posła Aleksandra Szczygło (PiS), który w tej sprawie wystosował zapytanie do Ministra Rolnictwa Marka Sawickiego (PSL). Treść zapytania posła Szczygło publikujemy w całości.
******
Olsztyn, dn. 5 czerwca 2008 r.
Szanowny Pan
Marek Sawicki
Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi
Szanowny Panie Ministrze!
W oparciu o liczne interwencje rolników oraz pojawiające się informacje medialne dotyczące przebiegu naboru wniosków przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Oddział Regionalny w Olsztynie w ramach działania PROW 2007-2013 „Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej” zwracam się do Pana Ministra z następującymi pytaniami.
1. Czy znany jest Panu Ministrowi przebieg naboru wniosków, a w szczególności istnienie kolejek społecznych uwiarygadnianych przez kierownictwo Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Regionalnego ARiMR w Olsztynie?
2. Czy ograniczenie dostępu rolników z odległych o nawet 200 km od Olsztyna gospodarstw przez konieczność osobistego potwierdzania obecności na społecznej liście oraz osobistego składania wniosków (bez możliwości wysłania drogą pocztową) uważa Pan Minister za zasadne?
3. Dlaczego termin osobistego składania wniosków przez rolników został wyznaczony w okresie wzmożonych prac rolnych, jednocześnie dyskryminując rolników, którzy z uwagi na samodzielne prowadzenie gospodarstwa nie są w stanie zostawić go bez opieki na okres kilku dni?
4. Jakie przesłanki skłoniły Ministerstwo do tak niesprawiedliwego podziału środków przypadających na poszczególne województwa? Dlaczego region Warmii i Mazur charakteryzujący się licznymi walorami turystycznymi oraz predysponowany do rozwoju działalności pozarolniczych (agroturystyka) otrzymał jedną z najmniejszych kwot na pomoc w ramach tego działania (jedynie 6 320 tys. zł z prawie 230 mln zł w skali całego kraju), podczas gdy mniej atrakcyjne turystycznie regiony (np. województwo mazowieckie, z którego kandydował Pan Minister do parlamentu) otrzymały niewspółmiernie większe środki?
5. Czy prawdą jest, że ARiMR przyjmuje wnioski z działania „Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej” nie posiadając stosownej akredytacji Komisji Europejskiej, a jeżeli tak, proszę o wyjaśnienie sensu przyjmowania wniosków bez możliwości ich rozpatrywania oraz poinformowanie jak ministerstwo zamierza zmienić ten stan rzeczy oraz w jaki sposób zamierza zadośćuczynić stratom rolników wynikających z przedłużającego się terminu rozpatrywania wniosków?
Z poważaniem
Aleksander Szczygło