Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Olsztynie zaprosiła miłośników historii Olsztyna w piątek (8.11) spotkanie pt. Dążąc do polskości.
Spotkanie miało na celu promocję archiwalnych numerów „Gazety Olsztyńskiej” zdigitalizowanych w Warmińsko-Mazurskiej Bibliotece Cyfrowej w rocznicę urodzin jej założyciela - Jana Liszewskiego oraz podsumowanie konkursu historyczno-fotograficznego „16x90” organizowanego pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego z okazji obchodów 90-lecia szkół polskich na Warmii i Mazurach. Towarzyszyła mu również wystawa pt. „Szkoły polskie na Warmii i Mazurach 1929-1939 w obiektywie” oraz ekspozycja dokumentów życia społecznego związanych z historią „Gazety Olsztyńskiej”.
Spotkanie rozpoczęto podsumowaniem konkursu „16x90” i prezentacją strony internetowej dedykowanej tematyce obchodów 90-lecia szkół polskich na Warmii i Mazurach, następnie zaś przedstawiono proces gromadzenia kolekcji przedwojennej „Gazety Olsztyńskiej” za lata 1887-1914 w WBP w Olsztynie i tworzenia archiwum „Gazety Olsztyńskiej” w Warmińsko-Mazurskiej Bibliotece Cyfrowej.
Ważną częścią wydarzenia był panel dyskusyjny poprowadzony przez dziennikarkę Ewę Zdrojkowską na temat historii jednego z największych regionalnych dzienników oraz jego roli w podtrzymywaniu polskości na Warmii i Mazurach, z udziałem Danuty Syrwid (Muzeum „Gazety Olsztyńskiej”, filia Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie), dr. Jana Chłosty (Instytut Północny w Olsztynie, Towarzystwo Naukowe im. W. Kętrzyńskiego w Olsztynie) oraz Igora Hrywny („Gazeta Olsztyńska”).
R E K L A M A
Więcej na temat wydarzenia w jego zapisie wideo. Zapraszamy do oglądania.