Instytut Północny im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Olsztynie rozpoczął dzisiaj (30.10) prezentację plenerowej wystawy „Bohaterowie Plebiscytu”. Można ją oglądać do 8 listopada na Placu Jana Pawła II przed siedzibą Urzędu Miasta.
Wystawę przygotowano w związku ze stuleciem Plebiscytu na Warmii i Mazurach, które będzie obchodzone w 2020 roku. Głosowanie to, w myśl postanowień traktatu wersalskiego kończące I wojnę światową, miało zadecydować losach i przynależności tego obszaru. Mieszkańcy otrzymali prawo wyboru, czy pragną pozostawać w państwie niemieckim, czy też stać się częścią odradzającej się Polski.
Jak informuje Jerzy Kiełbik, pełniący obowiązki dyrektora Instytutu Północnego,
w działanie zaangażowało się wielu Warmiaków i Mazurów, poczuwających się do związków z Polską. Dodatkowo z kraju przyjeżdżali działacze i politycy, którzy wspierali i przekonywali miejscową ludność. Niektórzy, jak Feliks Nowowiejski, czy ks. Walenty Barczewski, pozostają do dziś w pamięci ludzkiej, inni zaś odeszli w zapomnienie. Trzeba zaś pamiętać, że wielu z nich przypłaciło życiem swoje zaangażowanie w początkach II wojny światowej. Dlatego też Instytut Północny chce przypomnieć chociaż niektórych z działaczy plebiscytowych - przywrócić pamięci ludzi, którzy potrafili cenić Ojczyznę.
Wystawa przygotowana została przez Tadeusz Baryłę, Jana Chłostę, Jerzego Kiełbika i Tomasza Wyżlica dzięki programowi „Samostanowienie. Warmia i Mazury w obliczu niepodległości Polski” sfinansowanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego „Niepodległa” na lata 2017-2022.
Z D J Ę C I A