We Serve (Służymy) - to motto ponad 1,3 miliona ludzi zrzeszonych w prawie 45 tys. Lions Clubs International działających w 202. krajach świata. W Polsce ta największa pozarządowa organizacja charytatywna świata liczy ponad 1200 członków, zrzeszonych w 56. klubach. Jeden z takich klubów działa od 1991 roku w Olsztynie. Prezydentem klubu jest Marian Szczepański, ale 1 lipca przekaże prezydenturę w ręce Zdzisława Ryszkowskiego, który będzie pełnił tę funkcję w kadencji 2008/2009.
LCI to organizacja zrzeszająca ludzi sukcesu, którzy pomagają nie dającym sobie rady z przeciwnościami losu. Lions’y społeczną pracą niosą pomoc i wsparcie potrzebującym na całym świecie, głównie młodzieży.
W Polsce pierwsze kluby powstały w Poznaniu, Gdańsku i Warszawie po 1989 roku. W 1991 r. dwanaście pierwszych polskich klubów LCI utworzyło Okręg 121 Polska Międzynarodowego Stowarzyszenia Klubów Lions z siedzibą w Poznaniu.
Jak w każdej organizacji, w LCI są struktury, kodeksy, szefowie, kadencje, sprawozdania i wybory. Najważniejsze dla Lions’ów decyzje podejmowane są na krajowych konwencjach. Zorganizowanie ostatniej - XVII Konwencji Krajowej, która odbyła się 23 i 24 maja w Rynie, powierzono olsztyńskim Lions’om.
-
Do Rynu przyjechało blisko 80. delegatów z wszystkich klubów LCI w Polsce - mówi Marian Szczepański, organizator i delegat na Konwencję.
- Łącznie z osobami towarzyszącymi przyjechało blisko 120 osób. Niektórzy po raz pierwszy byli na Warmii i Mazurach. Wszyscy byli zachwyceni miejscem, atmosferą i organizacją Konwencji.Spotkanie koleżeńskie to także ważny aspekt Konwencji, jednak najważniejsze były obrady.
-
Głównym zadaniem Konwencji było złożenie sprawozdania z rocznej kadencji przez ustępującego gubernatora Okręgu 121 Polska i wybór gubernatora na następną kadencję - mówi Marian Szczepański. -
W LCI funkcję gubernatora można pełnić przez rok. Nowym gubernatorem „z automatu” zostaje wicegubernator wybrany na poprzedniej konwencji. W tym roku jednak delegaci musieli odstąpić od tej zasady, ponieważ wybrany rok temu wicegubernator zrezygnował z objęcia funkcji gubernatora. Dlatego w Rynie wybrany został zarówno gubernator (Wiesław Makarewicz z Gdańska), jak i wicegubernator (Daniel Wcisło z Poznania).
Z funkcją gubernatora na Konwencji pożegnała się Katarzyna Gebert z Gdańska, znana już naszym czytelnikom z udziału w dorocznym balu karnawałowym olsztyńskich Lions’ów. W prezencie od kolegów z gdańskiego klubu otrzymała 2000 dolarów, które wykorzysta na uruchomienie programu wsparcia ośrodka dla dzieci niewidomych w Gdańsku.
W kończącej się kadencji 2007/2008 polskie kluby LCI zebrały około 2 mln zł. Środki te w całości zostały przeznaczone na cele charytatywne. Pieniądze na funkcjonowanie klubów pochodzą wyłącznie ze składek członków. Każdy z nich płaci miesięcznie 40. złotową składkę.
-
Olsztyński klub w ubiegłym roku ufundował trzy stypendia dla uczniów liceów - mówi prezydent Szczepański. -
W tym roku dołożyliśmy jeszcze jedno. Do tej pory ufundowaliśmy ok. 15 takich stypendiów. Kupowaliśmy też podręczniki szkolne i pomoce naukowe.Lions Klub Olsztyn swoją działalnością wspiera m.in. domy dziecka w Gryźlinach i Biskupcu, dom dziennego pobytu „Arka” w Olsztynie i ośrodek wsparcia dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej w Olsztynie.
Z D J Ę C I A