Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
09:27 22 listopada 2024 Imieniny: Cecylii, Stefana
YouTube
Facebook

szukaj

Newsroom24 Imprezy, wydarzenia
Kama | 2008-06-04 18:31 | Rozmiar tekstu: A A A

Będzie bitwa

Olsztyn24
Rekonstrukcja bitwy w 2007 roku

Dziesiątego czerwca br. minie 201. rocznica bitwy pod Heilsbergiem. Lidzbark Warmiński, bo o nim mowa, przygotowuje na tę okoliczność kolejną inscenizację wielkiej, jak na tamte czasy, bitwy. Podobnie jak do Jonkowa, czy Ostródy, gdzie odtworzono wydarzenia związane z pobytem Napoleona i wojsk francuskich na tych ziemiach, również do Lidzbarka Warmińskiego przyjadą grupy rekonstrukcyjne z Polski i z zagranicy. W sobotę (7.06) wezmą udział w inscenizacji bitwy pod Heilsbergiem.

Bitwa pod Heilsbergiem miała miejsce 10 czerwca 1807 r. Była to jedna z największych bitew napoleońskich na terenach dzisiejszej Polski. Heilsberg, poprzez swoje położenie stał się głównym ośrodkiem dowodzenia i oporu Rosjan i Prusaków.

W dniu bitwy Lidzbark był dobrze ufortyfikowany od strony południowo-zachodniej, mniej z zachodniej i północno-zachodniej, gdyż ataku spodziewano się z tej pierwszej strony. Wojskami broniących się dowodził Levin August Gottlieb Theophil Hrabia von Bennigsen. Ze strony francuskiej oficjalnie dowodził sam Napoleon, choć w praktyce nie ingerował w poczynania swoich marszałków Murata, Soulta czy Lannesa.

Dogodne ukształtowanie terenu wokół Lidzbarka Warmińskiego skłoniło Rosjan do przygotowania tu systemu fortyfikacji. Teren był dogodny do działań defensywnych przez liczne wzniesienia i las. Rosyjskie umocnienia ciągnęły się od rzeki Symsarny po Łynę. Pas umocnień, głęboki na 100 - 120 metrów, zabezpieczał szańcami drogi wyjazdowe z Lidzbarka. Na lewym brzegu Łyny, na rozległych równinach przeciętych strumieniami, postawiono najprawdopodobniej 3 reduty. Przy jeziorze Wielochowskim, reduta była niedokończona. Przy samej Łynie znajdował się szaniec chroniący most, a poza nim jeszcze dwa inne na równinie.
R E K L A M A
Źródła historyczne są sprzeczne co do liczby redut i szańców. Mjr Karl-Friedrich wspomina o sześciu redutach na lewym brzegu rzeki, Petre (najbardziej prawdopodobna wersja) - wspomina o 3. redutach i 3. szańcach, na planie Hoepfnera można doliczyć się razem 7 redut i szańców. Beeningsen musiał być gotowym na przerzucenie wojsk przez rzekę, dlatego poza pięcioma mostami w mieście i jednym przy lesie, w Pilniku wzniósł 3 mosty pontonowe.

W bitwie pod Heilsbergiem wzięło udział ok. 100 tys. żołnierzy. Bitwa nie przyniosła zasadniczych rozstrzygnięć.

Na ile organizatorom uda się odtworzyć realia i atmosferę bitwy sprzed dwustu lat - zobaczymy już w sobotę. Inscenizacja bitwy rozpocznie się o godz. 17. na poligonie przy ul. Orneckiej. Organizatorzy zapraszają nie tylko na samą bitwę, ale również na imprezy towarzyszące, które rozpoczynają się już o godz. 12. Wstęp wolny na wszystkie imprezy.

REKLAMA W OLSZTYN24ico
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.