(fot. mat. pras.)
Na rynku pracy przybywa ofert, w których lista dodatkowych umiejętności jest dłuższa niż wymagane elementy wykształcenia i doświadczenia zawodowego. Pracodawcy coraz częściej zwracają uwagę na kompetencje, którymi może wykazać się kandydat na dane stanowisko. Jakie walory mogą okazać się atutem dającym właśnie Tobie zwycięstwo w procesie rekrutacji?
Sprawdź, o co pracodawcy proszą w ofertachKażda praca wymaga od wykonującej ją osoby odpowiednich kwalifikacji. To, jakie przyniesie efekty, w dużej mierze zależy od umiejętności wychodzących poza wykształcenie i dotychczasowe doświadczenie zawodowe. Niemal wszystkie
oferty pracy wskazują, czego od kandydatów może oczekiwać ich potencjalny szef.
Przeglądając oferty z jednej kategorii w jakimkolwiek serwisie internetowym pomagającym znaleźć zatrudnienie, np. Pracuj.pl, łatwo zauważyć listę wymagań stawianych kandydatom i uzupełniający ją spis mile widzianych cech dodatkowych. Warto zainspirować się nimi pisząc swoje CV. Będą to dodatkowe cechy, które przemówią na Twoją korzyść, gdy pracodawca zechce wyłonić z tłumu kandydatów osoby do zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną.
Komunikatywność - ukierunkuj jąJedną z umiejętności pożądanych wszędzie tam, gdzie praca wiąże się z kontaktami z ludźmi, jest komunikatywność. Przywołując ją w swoim CV wskaż zakres jej wykorzystania. Może to być np. łatwość w nawiązywaniu kontaktów, umiejętność uważnego słuchania lub radzenia sobie ze stresem w kontaktach międzyludzkich.
Ważnym elementem tej kompetencji, o której kandydaci do pracy wspominają rzadko, jest umiejętność nawiązywania i utrzymywania kontaktów nie tylko werbalnie, ale też korespondencyjnie. Umiejętność ta może okazać się cenna dla firmy, która w taki właśnie sposób buduje relacje i kontakty z kontrahentami.
Kreatywność i umiejętność współpracyMoże wydawać się, że kreatywność i umiejętność współpracy to umiejętności na tyle oczywiste, że szkoda dla nich miejsca w zwięzłym CV. Od tej teorii warto odejść, jeśli masz w zanadrzu przykładowe sytuacje, w których wspomniane kompetencje się przydały. Opisz je w kilku słowach. Pokażesz pracodawcy, że umiejętności te nie są tylko popularnym sloganem.
Umiesz zarządzać sobą? Pochwal się tym!Informując pracodawcę o tym, że potrafisz umiejętnie zarządzać sobą dajesz mu przekaz, że będziesz zorganizowanym pracownikiem, który potrafi samodzielnie zorganizować sobie pracę w taki sposób, by przyniosła ona jak największe efekty.