(fot. mat. pras.)
Jeśli jesteś aktualnie w czasie poszukiwania pracy, z pewnością starasz się jak najlepiej zaprezentować w czasie rozmów rekrutacyjnych oraz w dokumentach aplikacyjnych, które wysyłasz. Warto wiedzieć, jakie osoby są najmilej widziane przez osoby prowadzące rozmowy kwalifikacyjne.
Praca zespołowaWażną cechą przyszłego pracownika jest umiejętność pracy w zespole. Często pracodawca sygnalizuje to w ogłoszeniu rekrutacyjnym umieszczonym np. na
Pracuj.pl. Z tą zaletą wiąże się wiele umiejętności miękkich, takich jak zdolności komunikacyjne, empatia, asertywność itp. Jeśli firma, do której wysyłasz CV oferuje pracę wymagającą dobrego odnajdywania się w zespole pracowniczym, podkreśl te cechy.
Pomysłowość i wykazywanie inicjatywy
Rekruterzy poszukują osób cechujących się pomysłowością i kreatywnym podejściem do obowiązków zawodowych. Niezależnie od profesji, taki pracownik jest dla firmy cennym nabytkiem. Dzięki jego twórczemu podejściu firma może poprawić swoje wyniki, usprawnić procedury i zwiększyć efektywność pracowników. Przedstaw się na rozmowie rekrutacyjnej jako osoba o świeżym spojrzeniu, która chce mieć swoim działaniem realny wpływ na funkcjonowanie przedsiębiorstwa. Z pewnością znacznie poprawi to Twoje szanse na zatrudnienie.
Pozytywne nastawienieZadbaj o to, by na spotkaniu w sprawie pracy pokazywać otwarte, pozytywne nastawienie. Nie unikaj kontaktu wzrokowego z rozmówcą i uśmiechaj się. Osoby, które emanują optymizmem i pozytywnym nastawieniem są znacznie lepiej oceniane przez rekruterów niż ponuracy. W końcu nikt nie chce pracować z kimś, kto jest wiecznie niezadowolony i prezentuje światu swoją skwaszoną minę.
Opanowanie w sytuacjach stresującychNawet najbardziej zgodna z Twoimi zainteresowaniami praca jest źródłem stresu. Osoby prowadzące rozmowy kwalifikacyjne oczekują, że idealny kandydat na pracownika będzie umiał poradzić sobie z negatywnymi emocjami. W czasie rozmowy staraj się panować nad gestami świadczącymi o Twoim zdenerwowaniu. Objawy stresu są bardzo widoczne w czasie spotkania rekrutacyjnego. Nie pozwól, by przysłoniły one rekruterowi Twoje walory zawodowe.
PracowitośćPracodawcy szukają osób, które lubią pracować i potrafią z zaangażowaniem wykonywać obowiązki zawodowe. Postaraj się w swoim życiorysie zawodowym oraz w czasie spotkania rekrutacyjnego wykazać, że pracowitość jest Twoją zaletą. Pamiętaj, by poprzeć tę cechę adekwatnymi przykładami z dotychczasowego doświadczenia.