Współcześnie mało osób planuje całe życie zawodowe związać z jedną firmą. Naturalna potrzeba poszukiwania ambitnych wyzwań i pracy lepiej dopasowanej do naszych potrzeb popycha do częstych zmian pracodawcy. Warto pamiętać, że zbyt częste zmiany miejsca zatrudnienia mogą być postrzegane jako brak lojalności. Po czym poznać, że czas rozejrzeć się za nową pracą, by nie postąpić pochopnie?
Kondycja firmyCzynnikiem, który powinien skłonić nas do intensywniejszego przeglądania ogłoszeń na
Pracuj.pl jest kondycja firmy, w której jesteśmy zatrudnieni. Jeżeli przestaje ona być konkurencyjna na rynku i zaczyna tracić klientów to sygnał, że wkrótce może zacząć pozbywać się części pracowników, aby zmniejszyć koszty.
Planowana zmiana właściciela przedsiębiorstwa jest czynnikiem, który może spowodować destabilizację. Kiedy dostrzegamy, że pracodawca zaczyna zwalniać swoich pracowników lub z firmy masowo odchodzą menagerzy, powinno być to sygnałem, że w przedsiębiorstwie zaczyna dziać się nie najlepiej.
Jeśli nasz pracodawca ma opóźnienia w opłacaniu faktur lub co gorsza - spóźnia się z wypłatami pensji, to czas rozejrzeć się za innym zajęciem. Oznaką kiepskiej kondycji firmy może też być brak inwestycji, częste restrukturyzacje czy nieadekwatny do warunków model biznesowy.
Względy o charakterze osobistymWiele czynników pochodzących od nas samych może wskazywać na to, że czas pomyśleć o zmianie pracy. Jeśli nie lubimy naszych współpracowników i niechętnie myślimy o spotkaniu z nimi kolejnego dnia w pracy, może to być powodem poszukiwania nowego pracodawcy.
Częstą przyczyną zmiany miejsca zatrudnienia są trudne stosunki z przełożonym. Osoba ambitna i nastawiona na rozwój nie będzie zadowolona z pracy, w której awans jest niemożliwy, a firma skąpi środków na podnoszenie kwalifikacji pracowników.
Główną siłą popychającą do zmiany pracy są względy finansowe. Jeżeli nasze wysokie kwalifikacje, odpowiedzialność, jaką ponosimy w pracy czy duża ilość obowiązków służbowych nie są wystarczająco dobrze wynagradzane, powoduje to frustrację i zniechęcenie. W takiej sytuacji naturalną koleją rzeczy jest chęć zmiany pracodawcy na takiego, który zaoferuje lepsze warunki finansowe.
Często przyczyną, która skłania nas do zmiany, jest wypalenie zawodowe. Gdy w miejscu pracy panuje toksyczna atmosfera i mobbing, bardzo niekorzystnie odbija się to na psychice. Warto wtedy pomyśleć o wyrwaniu się z ciężkiego, obniżającego nasze poczucie wartości, środowiska.