Podstawą konstruowania CV jest szczerość. Często kusi, aby nieco naciągnąć fakty dla wywarcia lepszego wrażenia. Pamiętajmy, że kłamstwo ma krótkie nogi. Jego odkrycie może postawić nas w niekorzystnym świetle i przekreślić szanse na zdobycie wymarzonej pracy. Wiele z informacji, które przesyłamy w dokumentach aplikacyjnych można bardzo łatwo zweryfikować.
Okresy zatrudnienia podawane w latachKandydaci starają się wydłużyć okresy zatrudnienia w poszczególnych firmach, by nie być posądzonymi o częste zmiany pracodawcy i brak lojalności. W tym celu podają okres zatrudnienia jako przedział lat bez wskazania miesięcy rozpoczęcia i zakończenia pracy. Przykładowo, ktoś mógł zacząć pracę w październiku 2017, a skończyć w lutym 2018. Wynika z tego, że był zatrudniony przez 4 miesiące. Ujęcie okresu zatrudnienia w przedziale 2017-2018 r. na pierwszy rzut oka wskazuje, że trwał on rok. Rekruterzy są wyczuleni na tego rodzaju triki i podchodzą do nich szczególnie nieufnie.
Umiejętności językowe
Ważną cechą kandydatów na pracowników jest znajomość języków obcych. Jeżeli pracodawca wyraźnie zaznaczył w ogłoszeniu na
Pracuj.pl, że wymaga danego języka w stopniu biegłym, nie próbujmy naciągać naszych kompetencji. Taka konstrukcja oferty pracy wskazuje na to, że wymagany język będzie niezbędnym narzędziem pracy na danym stanowisku. Rekruter sprawdzi nasze umiejętności podczas rozmowy kwalifikacyjnej.
Zawyżanie dotychczasowego wynagrodzeniaW czasie rozmowy o pracę na pewno pojawi się kwestia oczekiwań finansowych. Kandydaci podają swoje dotychczasowe zarobki i zaznaczają, że ich minimalne oczekiwania kształtują się na porównywalnym poziomie. W takiej sytuacji łatwo pokusić się o zawyżenie swojego wynagrodzenia, by wynegocjować lepsze warunki. Rekruterzy na ogół świetnie orientują się, jakie są rynkowe stawki wynagrodzeń na danym stanowisku i odkryją, że koloryzujemy naszą pensję.
Przecenianie swoich umiejętnościJeśli w CV wymieniamy swoje umiejętności, powinny one odnajdować odzwierciedlenie w doświadczeniu zawodowym. Warto zastanowić się, jakie argumenty przemawiają za tym, że rzeczywiście biegle radzimy sobie z wybraną czynnością. Rekruterzy mogą sprawdzić prawdziwość informacji o posiadanych kwalifikacjach decydując się na rozmowę kwalifikacyjną w formie assessment center. Taki sposób poszukiwania pracowników pozwala dokładnie zweryfikować posiadane kompetencje i stopień biegłości w danej dziedzinie.