Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
03:16 21 stycznia 2025 Imieniny: Agnieszki, Jarosława
YouTube
Facebook

szukaj

Newsroom24 Muzyka, koncerty
FWM | 2019-10-03 10:44 | Rozmiar tekstu: A A A

The Violin Symphony Show w olsztyńskiej filharmonii

Olsztyn24

Filharmonia Warmińsko-Mazurska w Olsztynie zaprasza jutro (4.10), o godzinie 19.00, na koncert The Violin Symphony Show. Przed olsztyńską publicznością wystąpią:

» Piotr Sułkowski - dyrygent
» Bogdan Kierejsza - skrzypce
» Zdzisław Kalinowski - fortepian
» Karol Kozłowski - bas
» Jakub Kujawa - gitara
» Przemysław Skałuba - saksofon
» Maciej Wojcieszuk - perkusja
» Orkiestra Smyczkowa Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej.

W programie wieczoru:

» Led Zeppelin - Kashmir
» Aram Chaczaturian - Taniec z szablami
» George Bizet - Carmen
» Vittorio Monti - Czardasz
» Jerry Bock - Skrzypek na dachu
» Nikołaj Rimski-Korsakow - Lot trzmiela
» Niccolò Paganini - Kaprys nr 24
» Astor Piazzolla - Oblivion
» Carlos Gardel - Por una cabeza
» Zequinha de Abreu - Tico-tico
» Ronan Hardiman - Lord Of The Dance
» Grigoraș Dinicu - Pacsirta
» The Beatles - Hey Jude
» Bogdan Kierejsza - Sufrir por amor
» Charlie Chaplin - Smile.
R E K L A M A
John Corigliano, kompozytor muzyki do filmu Purpurowe skrzypce, powiedział: „Kiedy bierze się do ręki skrzypce, można sprawić, że będą brzmiały na pięćdziesiąt różnych sposobów: można grać smyczkiem, pizzicato, ponticello, harmonicznie, tremolo. Kiedy bierze się do ręki obój, można sprawić, że będzie brzmiał w jeden sposób: jak obój”. Nie uwłaczając oboistom oraz innym instrumentalistom, trzeba przyznać, że skrzypce należą do najbardziej wszechstronnych, a zarazem najbardziej obrosłych legendami instrumentów. „Na skrzypcach należy grać z miłością - albo wcale” - powiedział Joseph Wechsberg, pisarz i skrzypek. Bogdan Kierejsza, główny bohater koncertu The Violin Symphony Show, rozpiętością swojego repertuaru oraz pasją, z jaką go wykonuje, udowadnia, że na skrzypcach potrafi opowiedzieć każdą historię.

Skrzypce, od wieków używane zarówno przez muzyków ludowych jak i klasycznych, to instrument wędrowców. W przeciwieństwie do salonowego fortepianu można go wziąć pod pachę i wyruszyć w drogę. W taką wędrówkę wyruszało wielu skrzypków: każdy pamięta symboliczną tytułową postać z filmowej wersji słynnego musicalu Skrzypek na dachu. Rozchybotany muzyk stał się metaforą całej żydowskiej społeczności, zmuszonej przez lata do ucieczki przed prześladowaniami - w finale skrzypek podąża za mieszkańcami Anatewki wyruszającymi w poszukiwaniu lepszego świata za oceanem. Nie jest tajemnicą, że większość najznakomitszych skrzypków była pochodzenia żydowskiego - być może, aby naprawdę dobrze grać na tym instrumencie, trzeba mieć w sobie gen tułaczki. Przejmująco nawiązał do tego Jacek Kaczmarski w swojej piosence Opowieść pewnego emigranta: „Może stąd dla świata tyle z nas pożytku, / Że bankierom i skrzypkom nie mówią - ty Żydku!”. W repertuarze koncertu Bogdana Kierejszy nie mogło zabraknąć fragmentów legendarnego musicalu.

Jednak nie tylko żydowscy emigranci trzymali w swoich kajutach podczas wyprawy do Ameryki skrzypce: mieli je także Irlandczycy (wszyscy pamiętamy scenę irlandzkiej zabawy tanecznej w trzeciej klasie z filmu Titanic), Szwedzi, Romowie, a każdy z nich wiózł zamkniętą w nich unikatową opowieść, brzmienie, duszę. Wszystkie te skrzypcowe opowieści znalazły nowy dom w obu Amerykach - do tego wielokulturowego tygla nawiązuje program koncertu. Usłyszymy bowiem nie tylko takie klasyczne skrzypcowe przeboje jak Kaprys nr 24 Niccolò Paganiniego czy Lot trzmiela Nikołaja Rimskiego-Korsakowa, lecz także utwory należące do innych gatunków muzycznych i pochodzące z różnych zakątków świata - niewiele jest takich miejsc, do których nie dałoby się zawieźć skrzypiec. Zawitamy zatem w mroczne karpackie doliny za sprawą znakomitego Grigorașa Dinicu - ten żyjący w pierwszej połowie XX stulecia rumuński skrzypek romskiego pochodzenia był autorem kilku przebojowych melodii, z których cytaty przewijają się przez filmy Emira Kusturicy. W portowe uliczki Buenos Aires przeniosą nas utwory Astora Piazzolli i Carlosa Gardela - choć z tangiem kojarzymy przede wszystkim bandoneon, bez tęsknego brzmienia skrzypiec trudno wyobrazić sobie tę muzykę. Nie zabraknie również akcentów celtyckich za sprawą irlandzkiego kompozytora Ronana Hardimana i jego porywającego do tańca Lord of the Dance. Równie porywające będzie zapewne wykonanie monumentalnego Kashmiru z repertuaru Led Zeppelin oraz beatlesowskiego hymnu Hey Jude. Na koniec zabrzmi jedna z najpiękniejszych melodii wszech czasów: Smile Charliego Chaplina z filmu Dzisiejsze czasy. Czasy się zmieniają, ale jedno pozostaje pewne: żaden instrument nie potrafi śpiewać tak, jak skrzypce.

Bogdan Kierejsza

Skrzypek, multiinstrumentalista i kompozytor, absolwent Warszawskiego Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Koncertował na całym świecie, między innymi w Al Hashemi II w Kuwejcie, Opera House w Katarze, Abu Dhabi Theatre i Emirates Palace w Abu Dhabi czy na Uniwersytecie Stanforda w USA. Wszędzie przyjmowany był entuzjastycznie. W Polsce jako solista ma na swoim koncie występy z Filharmoniami Bałtycką, Warmińsko-Mazurską, Gorzowską, Zabrzańską, z gdańską Cappellą Gedanensis, Suwalską Orkiestrą Kameralną. Koncertował również w Filharmonii Narodowej i Filharmonii Krakowskiej, wielokrotnie grał z Polską Orkiestra Radiową oraz z Królewską Orkiestrą Symfoniczną przy Pałacu w Wilanowie. Za krzewienie kultury polskiej od Ministra Kultury i Sztuki otrzymał stypendium artystyczno-naukowe, a w 2014 roku - nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za całokształt działalności twórczej, artystycznej i animacyjnej. Jest również kompozytorem muzyki do kilkudziesięciu filmów dokumentalnych, reklamowych, sztuk teatralnych (między innymi „Osiem Kobiet” w reżyserii Jerzego Bończaka), programów i czołówek telewizyjnych oraz ilustracji muzycznych do różnego rodzaju form wizyjnych, realizowanych na zlecenie studiów filmowych w wielu krajach Europy i Azji. Jest autorem hymnu „Inki”, hymnu „Santo Subito” napisanego z okazji beatyfikacji papieża Jana Pawła II oraz hymnu Kongresu Kobiet.

W 2013 roku stworzył program The Violin Symphony Show, na który złożyły się nowoczesne interpretacje najpiękniejszych standardów w niezwykle energetyzujących aranżacjach. To podróż po rozmaitych miejscach, zakątkach świata, epokach i stylach muzycznych, ukazująca wielobarwność skrzypiec w bardzo różnych odsłonach, mieszająca style, brzmienia i kultury. Charyzma artysty oraz unikatowe połączenie brzmienia skrzypiec z muzyką rockową, filmową i klasyczną, potrafią rozbudzić zmysły najbardziej wymagającej widowni. W 2013 roku The Violin Symphony Show zaprezentował po raz pierwszy na festiwalu im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju, co spotkało się z niezwykle gorącym przyjęciem publiczności, a utwory autorstwa Bogdana Kierejszy (Voyage d’Amour i Sufrir Por Amor Tango) trafiły na płyty El Tango Emocion oraz Tango So Nice, wydane nakładem wytwórni płytowej Magnetic Records.

logo FWM
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
R E K L A M A
Banner F
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.