Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
18:58 19 stycznia 2025 Imieniny: Erwina, Henryka
YouTube
Facebook

szukaj

Newsroom24 Sprawy społeczne
AS/Mas. | 2019-09-30 20:19 | Rozmiar tekstu: A A A

Urlop ojcowski od A do Z

Olsztyn24
 

Jeszcze do niedawna urlop macierzyński był przeznaczony tylko dla kobiet. Obecnie tego rodzaju uprawnienie, potocznie zwane „tacierzyńskim” przysługuje także ojcom. Skorzystać z niego może każdy mężczyzna zatrudniony na podstawie umowy o pracę. Warto dodać, że te świadczenia dla tatusiów są niezależne od urlopu wypoczynkowego. Czy warto z niego skorzystać? W jakim wymiarze? Odpowiadamy w artykule.

Urlop dla taty niejedno ma imię

Wedle obowiązującego prawa tatusiowie mogą skorzystać z dwóch typów urlopów związanych z narodzinami dziecka. Zaliczamy do nich urlop: ojcowski i rodzicielski. Każdy z powyższych uprawnień należy wykorzystać w określonym momencie życia malucha oraz na konkretnych zasadach. Świeżo upieczonym rodzicom przysługują też dwa dni wolnego w związku urodzeniem się potomka.

Dla kogo urlop ojcowski?
R E K L A M A
Urlop ojcowski przysługuje wyłącznie ojcu dziecka. Niestety nie ma możliwości, aby prawo do niego przejęła matka bądź inna osoba z najbliższej rodziny. Warto zauważyć, że mężczyzna nie musi pozostawać w związku małżeńskim z kobietą, by ubiegać się o przyznanie mu tego rodzaju świadczenia.

Jeszcze do końca 2015 roku urlop przysługiwał tylko osobom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę. Jednak już rok później z tego przywileju mogli skorzystać tatusiowie nie tylko pracujący na etacie, lecz także wszyscy, którzy opłacają ubezpieczenie chorobowe.

Ile trwa urlop?

Czas, który mężczyzna może spędzić z dzieckiem, wynosi 14 dni kalendarzowych. W praktyce oznacza to, że jeżeli w ciągu wybranych przez nas 2 tygodni wypadają dni wolne od pracy, świadczenie nie zostanie wydłużone. Jeszcze kilka lat temu pracownik musiał wykorzystać je za jednym razem, aktualnie istnieje możliwość rozłożenia go na dwie tygodniowe części.

Ojciec nie ma obowiązku korzystać tego rodzaju świadczenia od razu po urodzeniu dziecka. Może on wziąć urlop w dowolnie wybranym przez siebie okresie czasu. Jednak warto pamiętać o tym, że jego termin mija wraz z ukończeniem przez malucha 2 lat.

Jakie dokumenty pomogą w uzyskaniu urlopu?

Każdy pracownik, który chce spędzić dwa tygodnie na urlopie ojcowskim, musi złożyć u swojego pracodawcy wniosek na co najmniej 7 dni przed jego planowanym rozpoczęciem (art. 1823 § 2 kp). W dokumencie nie może zabraknąć naszego imienia i nazwiska oraz okresu, w jakim chcemy go wykorzystać. Ponadto do podania dołączamy:

» skrócony odpis aktu urodzenia dziecka
» oświadczenie osoby zatrudnionej z informacją czy korzystała z tego rodzaju świadczenia lub jego części,
» jeżeli ojciec ubiega się o urlop na dziecko przysposobione, będzie potrzebował kopię prawomocnego postanowienia sądu o przysposobieniu malucha,
» kopię zgodnej z prawem decyzji o odroczeniu obowiązku szkolnego - jeżeli została ona wydana.

Wynagrodzenie za urlop ojcowski

Za okres, w którym pracownik przebywał na urlopie ojcowskim, przysługuje mu zasiłek macierzyński w wysokości 100% podstawy wymiaru. Warto zauważyć, że jest on całkowicie niezależny od zasiłku, który przysługuje matce dziecka. W praktyce oznacza to, że ojciec wykorzystujący tego rodzaju świadczenie otrzyma zasiłek nawet wtedy, gdy otrzymuje go przebywająca na urlopie macierzyńskim żona lub partnerka.

Aktualnie kodeks pracy oferuje rodzicom ogromną ilość udogodnień, dzięki którym mogą spełniać się zawodowo, jednocześnie dbając o sferę prywatną i swoich najbliższych. Urlop ojcowski to wyłączne i samodzielne prawo, z którego może i powinien skorzystać każdy mężczyzna. Każdy pracodawca jest zobowiązany do udzielenia tego rodzaju świadczenie, gdy pracownik złoży na jego biurku pisemny wniosek.

AS
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
R E K L A M A
Banner F
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.