W Bibliotece Multimedialnej Planeta 11, filii Miejskiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie, odbyło się wczoraj (27.09) spotkanie autorskie z Markiem Bieńczykiem.
Marek Bieńczyk o swojej twórczości mówi, że choć nie są to teksty łatwe, to jednak pisane dla zwykłych ludzi. To prawdziwy humanista, łączący wiele dziedzin nauki. Pisarz, eseista, historyk literatury, tłumacz, enolog; laureat Nagrody Literackiej Nike 2012 za zbiór esejów „Książka twarzy”. Studiował romanistykę na Uniwersytecie Warszawskim. Pracuje jako historyk literatury w Instytucie Badań Literackich PAN. Wykłada też w Studium Literacko-Artystycznym na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Współpracownik Tygodnika Powszechnego. Znawca literatury polskiego romantyzmu i współczesnej humanistyki francuskiej.
Jego debiutem naukowym była rozprawa „Czarny człowiek. Krasiński wobec śmierci” (1991), zaś swoją twórczość literacką rozpoczął od książki „Terminal” (1994). Kolejne jego publikacje to powieść „Tworki” (1999) oraz zbiory esejów, m.in.: „Melancholia. O tych co nigdy nie odnajdą straty” (1999), „Przezroczystość” (2007), „Jabłko Olgi, stopy Dawida” (2015) i ostatni „Kontener” (2018), za który został nominowany do Literackiej Nagrody Nike 2019. Bieńczyk jest również znanym koneserem wina, a swojej oryginalnej pasji dał ujście w wydanej w 2018 r. książce „Wszystkie kroniki wina”.
Tłumaczył z języka francuskiego między innymi książki Milana Kundery, Emila Ciorana i Rolanda Barthes’a.
Zapraszamy do zapoznania się z zapisem wideo rozmowy z autorem poprowadzonej przez dziennikarkę Ewę Zdrojkowską wokół książki „Kontener”, wydanej w 2018 roku nakładem wydawnictwa Wielka Litera.
Z D J Ę C I A
F I L M Y