Pasje Alicji i Janusza Dramińskich - przedsiębiorców z Olsztyna, po raz drugi w tym roku ściągają uwagę odwiedzających Galerię Stary Ratusz Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie. W marcu tego roku w tej galerii miłośnicy fotografii mogli oglądać wystawę podwodnych zdjęć autorstwa Państwa Dramińskich, a od dzisiaj (27.09), w tym samym miejscu, Dramińscy prezentują drugą ze swoich pasji - gromadzoną od ponad 30 lat kolekcję maszyn rolniczych, której rozmiary pozwoliły na utworzenie bodaj jedynego na świecie prywatnego Muzeum Maszyn Rolniczych z siedzibą w Sząbruku i Naterkach.
Dumą Alicji i Janusza Dramińskich jest składający się z prawie 300 egzemplarzy zbiór kieratów konnych. W ubiegłym roku ten zbiór, wówczas liczący dokładnie 277 kieratów, został wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa. Ale nie tylko kieraty zbierają bohaterowie dzisiejszego wernisażu w Starym Ratuszu. Jak ocenia Janusz Dramiński, w swoich zbiorach ma około 800 dużych maszyn rolniczych, wyprodukowanych w fabrykach na terenie Polski i Prus Wschodnich, z których większość ma ponad 100 lat! Oprócz kieratów, znaczącą pozycję w muzealnych zbiorach stanowią młocarnie, których do tej pory udało się zebrać około 200. Są też zabytkowe traktory, sieczkarnie, kosiarki, snopowiązałki, grabarki czy bryczki i sanie konne. Nie da się natomiast policzyć mniejszych eksponatów, jak chociażby maselnice, tarki czy żelazka z duszą.
Z oczywistych względów większości eksponatów Muzeum Maszyn Rolniczych nie można było wnieść do Galerii w Starym Ratuszu. Uczestnikom wernisażu musiały więc wystarczyć fotografie eksponatów, plansze poglądowe i archiwalne dokumenty. Ale przed Starym Ratuszem było nieco miejsca, by umieścić tam dwa duże eksponaty. Przed wejściem do Starego Ratusza organizatorzy wystawy umieścili więc kierat konny, a na samochodowej lawecie zaprezentowano jedną z młocarni.
Wernisaż wystawy zatytułowanej „Rolniczy świat sprzed 100 lat - jedyne takie muzeum na świecie...” był okazją nie tylko do przypomnienia historii muzeum, ale także prezentacji i podziękowania osobom, które przyczyniły się do powstania muzeum, a także tym, dzięki którym do muzeum Państwa Dramińskich należy rekord Guinnessa w liczbie zgromadzonych kieratów konnych.
Więcej o wernisażu można dowiedzieć się z naszych zdjęć i filmu z wydarzenia.
Z D J Ę C I A
F I L M Y
G A L E R I A :