Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Olsztynie i Dramiński - Fundacja Ochrony Dziedzictwa Techniki Rolniczej Warmii i Mazur zapraszają w piątek (27.09), o godzinie 17.00, do Galerii Stary Ratusz WBP na wernisaż wystawy pt. „Rolniczy świat sprzed 100 lat - jedyne takie muzeum na świecie...”
Dramiński Muzeum Maszyn Rolniczych wiosną tego roku osiągnęło coś niesamowitego. Założyciele, Alicja i Janusz Dramińscy, spełnili swoje marzenie - ich ogromna kolekcja znalazła się na liście Rekordów Guinnessa jako „Największy na świecie zbiór żeliwnych kieratów konnych - 277 eksponatów” (kierat konny to tradycyjne urządzenie wykorzystujące siłę zwierząt pociągowych, głównie koni lub wołów, do napędu stacjonarnych maszyn rolniczych).
Muzeum, oprócz kolekcji kieratów, może pochwalić się setkami zabytkowych maszyn rolniczych: drewnianych młocarni, sieczkarni, zgrabiarek do siana, kopaczek do ziemniaków, są lokomobile, jest najsłynniejszy traktor świata na żelaznych kołach Lanz Buldog, rozmaite sprzęty gospodarstwa domowego, sanie, wozy strażackie i wiele, wiele innych. Wartość historyczna tego olbrzymiego zbioru jest bezcenna.
Janusz Dramiński:
Idę za głosem mojego serca i wyrażam moje największe uznanie dla pracy rolnika. Czynię to również dlatego, że zebrane maszyny i sprzęty stanowiące dzieło pokoleń znikają niepostrzeżenie z naszego otoczenia, rozpadają się, rdzewieją za niszczejącymi stodołami i stajniami lub po prostu wędrują do składnic złomu. Kiedy przyglądam się tym maszynom myślę o tym, że są one przodkami współczesnych wyspecjalizowanych, skomputeryzowanych maszyn. A za każdą z nich kryją się historie ludzi, którzy kiedyś w pocie czoła pracowali na bochenek chleba. Należy im się więc najwyższy szacunek. I szansa, aby kolejne pokolenia mogły obcować z dorobkiem poprzednich - w ten sposób zachowuje się ciągłość historii.Zapraszamy! Wystawa będzie czynna do 9 października 2019 roku.