W sobotę (14.09) w południe, na Starym Mieście w Olsztynie, wolontariusze Szlachetnej Paczki i Akademii Przyszłości, tzw. SuperW, z województwa warmińsko-mazurskiego zainaugurowani Weekend Dobra. Tym wydarzeniem zachęcali do odpowiadania dobrem, wzajemnej życzliwości i zwiększenia uwagi poświęcanej drugiemu człowiekowi. Rusza kampania #OdpowiadamDobrem, która w najbliższych tygodniach ma zachęcać do codziennego wybierania dobra, ale też zapoczątkować tak potrzebną dziś społeczną zmianę.
- Każdy może odpowiedzieć dobrem, bo to często proste wybory - przepuszczenie kogoś w kolejce, jeśli bardzo mu się spieszy, ustąpienie miejsca, okazanie wdzięczności, wsparcie organizacji charytatywnej, szukanie tego co łączy. Wierzymy, że kiedy na co dzień odpowiadamy dobrem w relacjach z innymi, rzeczywistość wokół nas się zmienia. Dobre rzeczy inspirują ludzi, skłaniają do refleksji nad postawami i reakcjami - mówi Edyta Wizgier, koordynator wydarzenia.
Wolontariusze namawiali do podpisania Manifestu i dzieleniem się zwykłymi historiami, jak w życiu codziennym ktoś nam lub my odpowiedzieliśmy komuś dobrem. Przechodnie i uczestnicy z dużym entuzjazmem odnieśli się do akcji. Dzielili się swoimi historiami i losowali zadania do wykonania w trakcie Weekendu Dobra.
Podobne wydarzenia odbyły się w 16 miastach wojewódzkich w Polsce. Był to początek ogólnopolskiej kampanii #ODPOWIADAMDOBREM i zarazem ostatni dzwonek, aby wziąć udział w rekrutacji SuperW. Lokalne wydarzenia Weekendu Dobra zapoczątkowały społeczne wyzwanie w całym kraju. Na stronie https://odpowiadamdobrem.pl można skorzystać z generatora dobrych uczynków, który podpowiada, co dobrego można zrobić w danym dniu. Chętni mogą także dzielić się swoimi historiami odpowiadania dobrem w mediach społecznościowych, wykorzystując hasztag #OdpowiadamDobrem i inspirować do podobnych działań poprzez nominowanie (oznaczanie) znajomych, którzy dołączą do ogólnopolskiego wyzwania.
Z D J Ę C I A