39. Zjazd Polskiego Towarzystwa Astronomicznego odbywa się w Olsztynie
Dyrektor OPiOA Jacek Szubiakowski przedstawił uczestnikom zjazdu tablicę astronomiczną Mikołaja Kopernika | Więcej zdjęć »
Stolica Warmii i Mazur gości najwybitniejszych polskich astronomów. Zjazd Polskiego Towarzystwa Astronomicznego został otwarty wczoraj (9.09) i potrwa do czwartku (12.09).
To już 39. zjazd PTA w historii tej organizacji. Takie wydarzenia odbywają się co 2 lata w różnych miastach Polski i są dużymi konferencjami naukowymi - okazją do dyskusji o aktualnych badań prowadzonych przez polskich astronomów zarówno w kraju, jak i w placówkach oraz projektach zagranicznych.
- W Olsztynie spotykamy się po 20 latach, co zbiega się z jubileuszem tutejszego uniwersytetu - mówi prof. dr hab. Marek Sarna, prezes Polskiego Towarzystwa Astronomicznego. - Cieszy rozwój astronomicznej grupy badawczej pod auspicjami uniwersytetu, a szczególnie działanie stacji sieciowej LOFAR w Bałdach.
Tematyka odczytów przygotowanych na zjazd jest szeroka. Zostanie dokonany przegląd osiągnięć naukowych polskich grup badawczych, poczynając od fal grawitacyjnych, a kończąc na najbliższej okolicy Ziemi.
R E K L A M A
- Olsztyn ma długie astronomiczne tradycje - twierdzi Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna. - Przecież to właśnie w naszym mieście przez kilka lat mieszkał i tworzył Mikołaj Kopernik. To u nas zaczął pisać swoje największe dzieło „O obrotach sfer niebieskich”, to tu jest jedyny na świecie zachowany przyrząd badawczy wykonany jego ręką, to także działalność Olsztyńskiego Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego oraz Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.
Polskie Towarzystwo Astronomiczne (PTA) to organizacja zrzeszająca zawodowych astronomów. Istnieje od 1923 roku. Celem jej działania jest rozwój nauk astronomicznych oraz popularyzacja w społeczeństwie wiedzy o wszechświecie.