W dawnej zajezdni trolejbusowej odbyła się wczoraj (7.09) olsztyńska odsłona ósmej edycji Narodowego Czytania zorganizowana pod patronatem pary prezydenckiej RP przez Samorząd Olsztyna wspólnie z Miejską Biblioteką Publiczną, Miejskim Ośrodkiem Kultury, Wojewódzką Biblioteką Publiczną oraz Biblioteką Muzeum Warmii i Mazur.
W tegorocznej edycji tego ogólnopolskiego wydarzenia czytano nowele polskie. Para prezydencka zaproponowała osiem do wyboru:
» „Dobra pani” - Eliza Orzeszkowa
» „Dym” - Maria Konopnicka
» „Katarynka” - Bolesław Prus
» „Mój ojciec wstępuje do strażaków” (ze zbioru: „Sanatorium pod Klepsydrą”) - Bruno Schulz
» „Orka” - Władysław Stanisław Reymont
» „Rozdziobią nas kruki, wrony...” - Stefan Żeromski
» „Sachem” - Henryk Sienkiewicz
» „Sawa” (z cyklu: „Pamiątki Soplicy”) - Henryk Rzewuski.
-
Jest to wybór tekstów, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem - napisał w okolicznościowym liście do uczestników wydarzenia prezydent RP Andrzej Duda. -
Ich zwięzła forma idzie w parze z mistrzostwem stylu i plastycznością, która pozostawia w umysłach czytelników niezapomniane wrażenia. (...) Dziś teksty te nie straciły nic ze swej aktualności. Uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii.
W Olsztynie wybrano dwie nowele: „Sachema” - Henryka Sienkiewicza oraz „Mój ojciec wstępuje do strażaków” Brunona Schulza. Przeczytali je prezydent miasta Piotr Grzymowicz oraz gość specjalny, aktor Piotr Machalica. Odbył się również koncert „Versorium” w wykonaniu Jarka Kordaczuka oraz Izabeli Kościeszy. W planie wydarzenia ujęto także tzw. otwarty mikrofon (open mike), aby wszyscy uczestnicy mogli przyłączyć się do wspólnego czytania.
Ponadto instytucje kultury współorganizujące Narodowe Czytanie w stolicy Warmii i Mazur zaproponowały miłośnikom polskiej literatury wystawę w Galerii Stary Ratusz, codzienne słuchanie fragmentów nowel oraz stanowisko z maszynami do pisania, gdzie można było przepisywać fragmenty nowel (Wojewódzka Biblioteka Publiczna, przez tydzień poprzedzający wydarzenie) oraz ekspozycję wybranych nowel i zwiedzanie biblioteki (Biblioteka Muzeum Warmii i Mazur - szczegóły przedstawimy w odrębnej relacji).
Z D J Ę C I A
F I L M Y
G A L E R I A :