W Urzędzie Wojewódzkim odbyło się dzisiaj (4.09) posiedzenie Wojewódzkiego Okrągłego Stołu Edukacyjnego. Było to spotkanie wszystkich stron zainteresowanych rozwiązywaniem problemów w polskim szkolnictwie, a także w województwie.
Gościem wojewody Artura Chojeckiego, współorganizatora debaty, była sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej, wiceminister Iwona Michałek. Wokół stołu zasiedli przedstawiciele nauczycieli, związków zawodowych, samorządów, pracodawców, nie zabrakło też rad rodziców i oczywiście najbardziej zainteresowanych - uczniów.
Wiceminister Michałek zapewniła uczestników o tym, że wnioski z tego posiedzenia będą notowane i staną się podstawą do opracowywania rozwiązań problemów edukacyjnych.
-
Organizując debaty wojewódzkie nie chcemy zmarnować ogromnego zainteresowania rozmowami o polskiej szkole - powiedział wojewoda Chojecki, otwierając spotkanie. -
To cenny społeczny kapitał, który chcemy rzetelnie wykorzystać.
Podobnie jak na poziomie centralnym, do Wojewódzkiego Okrągłego Stołu Edukacyjnego zaproszeni zostali przedstawiciele: rad rodziców, dyrektorów szkół, szkół niepublicznych, nauczycieli, organizacji samorządowych działających na rzecz oświaty, reprezentatywnych związków zawodowych, samorządów, pracodawców oraz samorządów uczniowskich. Udział wzięli również członkowie Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego na czele z przewodniczącym Sławomirem Koniuszym oraz przedstawiciele olsztyńskiego środowiska akademickiego.
Podczas briefingu w przerwie obrad wiceminister Iwona Michałek pozytywnie oceniła przebieg spotkania:
-
Dobrze, że uczestniczą w nim przedstawiciele tak wielu środowisk, którym na sercu leży dobro szkoły. Ze wszystkich wypowiedzi przebija prawdziwa troska o jakość nauczania w Polsce i to jest najcenniejsze. Naszym celem jest nie tylko wysłuchanie problemów. Cieszę się, że uczestnicy przedstawiali również propozycje rozwiązań. Myślę, że wszystkie posłużą do opracowania rozwiązań systemowych edukacji.Wnioski płynące z debat wojewódzkich posłużą rządowi do wypracowania dalszych zmian w prawie oświatowym. Ubiegłoroczna reforma edukacji w głównej mierze dotyczyła zmiany struktury szkół. Teraz, na podstawie dialogu, zostaną podjęte decyzje o zmianach w szkołach o pod względem jakościowym.
Z D J Ę C I A