Domowe klimaty (fot. mat. pras.)
Nowoczesny projekt domu powinien uwzględniać nie tylko modne trendy, ale przede wszystkim kluczowe rozwiązania ekologiczne w zakresie instalacji oraz konstrukcji. Nowoczesny oznacza: tani w eksploatacji, funkcjonalny i łatwy w utrzymaniu. Ale to nie wszystko. Jak prezentuje się projekt domu nowoczesnego i które z założeń są dobre, albo zupełnie nietrafione?
Każdy współczesny inwestor ma ogromne oczekiwania względem projektu budowlanego. Nie wystarczy już tylko dobrze skrojona bryła i funkcjonalny rozkład pomieszczeń. To zdecydowanie za mało, by dom mógł otrzymać miano nowoczesnej konstrukcji. Wiedzą o tym projektanci, którzy we współczesnych projektach zaczynają wprowadzać nieco awangardowe, jak na polskie klimaty, rozwiązania. W zmysłowych i odchodzących od nudy projektach, stawiają na
przestronność, jednopoziomową kondygnację budynku i dziedziniec, na którym mieszkańcy będą wypoczywać. Czy taki projekt jest dla każdego? Aby odpowiedzieć sobie na to pytanie, warto przejść przez kilka głównych założeń domu nowoczesnego.
Dom parterowy z przeszkleniami i nieoczywistą konstrukcjąTaki jest najczęściej dom, w założeniu bardzo nowoczesnym. Architekci stosują w takiej budowli już nie tylko
okna narożne, które najczęściej możemy podejrzeć w pomieszczeniach kuchennych.
Przeszklone są całe ściany, wprowadzając do wnętrza dużo światła i wrażenie przestronności. To idealne rozwiązanie dla tych rodzin, które lubią mieć bliski kontakt z naturą.
Parter w takiej odsłonie ma zgrabnie podzielone strefy w domu. Nie ma tutaj miejsca dla małych pokoi oraz brakuje ścian, które w standardzie zajmowały niemałą powierzchnię domu.
Im więcej przestrzeni, tym projekt bardziej wpisuje się w standardy nowoczesności.Kuchnia połączona z salonem, ale również i spory korytarz, które wzajemnie się przenikają. Jedynym miejscem odosobnionym i nieco wyciszonym będzie sypialnia, w której bądź co bądź i tak często wyrazu nadaje duże okno o niestandardowych wymiarach.
Dach płaski i elewacja z betonem architektonicznymTo jedno z głównych założeń
projektów domów nowoczesnych. Spiczaste dachy, choć nigdy nie wychodzą z mody, oddają nieco miejsca innym rozwiązaniom. Płaska forma nie przypomina tych, sprzed kilkunastu lat.
Architekci tworzą płaskie, ale trójwymiarowe konstrukcje. Garaż posiada nieco wyższą kondygnację od pozostałej części domu lub odwrotnie. Dzięki takim zabiegom nie otrzymujemy nudnego w odbiorze kwadratu o zdecydowanie PRL-owskim charakterze.
Elewacja też nie przypomina tej klasycznej. Strukturę łączy się z okładziną kamienną lub drewnianą. Wspólnie tworząc niebanalne połączenie, bliskie naturze i przenikające także do wnętrza.
Ekologia w domu nowoczesnymTo obok
pełnej automatyki jedno z najważniejszych założeń współczesnych konstrukcji.
Baterie słoneczne zamontowane na dachu, choć drogie w instalacji, szybko zwracają poniesione koszty. Podobnie jest z
rekuperacją oraz automatycznym systemem nawadniania. Im więcej przemyślanych rozwiązań ekologicznych, tym tańsza i łatwiejsza eksploatacja domu w przyszłości. Warto o tym pamiętać podczas analizy kosztów domu nowoczesnego.
Większa inwestycja na tym etapie, pozwoli na oszczędności w późniejszym czasie.
Więcej w tym temacie można przeczytać tu:
5 ekologicznych rozwiązań dla nowoczesnych domów łatwych w realizacjiCzy wszyscy jesteśmy gotowi na dom w stylu nowoczesnym? Warto tę kwestię dobrze przedyskutować z projektantem. Ponieważ konsekwencją nieprzemyślanej decyzji dotyczącej budowy domu, będzie konstrukcja, odległa od naszych marzeń!