Na kolejnym spotkaniu w Klubie Nasza Mała Ojczyzna w Oranżerii Kultury w Lidzbarku Warmińskim gościliśmy historyka i pisarza - Zbigniewa Grochowskiego. Autor promował swoją najnowszą książkę „Kolegiata Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Lidzbarku Warmińskim i...”.
Grochowski napisał 25 książek, w tym dwie związane z naszym regionem: „Powiat lidzbarski 1052 (plus 20) zadania i rozwiązania w 1052 rocznicę Chrztu Polski, 20. Rocznicę reaktywowania powiatu i 100. Rocznicę odzyskania Niepodległości przez Polskę” oraz „Historia Lidzbarka Warmińskiego. 710 zadań i rozwiązań w 710 rocznicę lokacji”. Najnowsza książka o lidzbarskiej farze, została wydana z okazji 70. tych urodzin ks. Romana Chudzika, który był gościem honorowym spotkania.
Zbigniew Grochowski zawsze pisze o miejscach, z którymi jest emocjonalnie związany. Torunianin nie krył, że zafascynował go Lidzbark Warmiński i sami mieszkańcy. Książka, podobnie jak poprzednie, została napisana w formie testu - pytań i odpowiedzi. Ma to skłonić czytelników do aktywnego poszerzania wiedzy i rzeczywiście, po odszukaniu odpowiedzi na nurtujące nas pytanie - zapamiętujemy ją na długo.
Lidzbarska fara ma niezwykle bogatą historię sięgającą 700 lat wstecz. Jest obok zamku jednym z najstarszych świadków historii. Budynek, wymurowany z cegły w XIV w., miał spełniać, oprócz sakralnej, dodatkową funkcję schronienia przed pożarem, tymczasem sam co najmniej pięciokrotnie stanął w ogniu. Mimo tego zachowało się w jego wnętrzu i otoczeniu wiele reliktów przeszłości. Jednym z bardziej znanych jest przechowywany w skarbcu relikwiarz św. Idy z XV w. Nawet mieszkańcy, którzy odwiedzają kościół często, znajdą w książce wiele ciekawostek.
Czy wiecie, że figura Michała Archanioła na odbudowanej w XVIII w. wieży ma niemal 2 metry wysokości i waży 50 kg? Natomiast na jednym z witraży znajduje się panorama miasta... Na podobne pytania próbowaliśmy odpowiedzieć podczas czwartkowego spotkania. Nie wszystkie były łatwe!
Ale kościół to nie tylko zabytkowa budowla. O roli wspólnoty parafialnej opowiadał sam proboszcz. Spotkanie w gronie miłośników historii Lidzbarka Warmińskiego przebiegło w miłej, przyjacielskiej atmosferze. Padło wiele ciepłych słów o naszym proboszczu, co poświadcza jak bardzo cenią go lidzbarczanie. Przyłączamy się do życzeń wicestarosty Jarosława Koguta - życzymy ks. Romanowi Chudzikowi wszelkiej pomyślności! Czytelników zapraszamy do lektury i odkrywania tajemnic lidzbarskiej fary.
Z D J Ę C I A